Poslanici Ana Ešu i Tom Malinovski poslali su pisma izvršnom direktoru Fejsbuka Marku Zakerbergu i izvršnom direktoru Tvitera Džeku Dorsiju u kojima zahtevaju te promene.
Slična pisma poslata su i izvršnim direktorima Gugla i Jutjuba.
„Godinama su kompanije u čijem su vlasništvu društvene mreže dozvoljavale da se štetne dezinformacije šire putem njihovih platformi i truju umove američkog naroda“, objavila je Epu na Tviteru.
For years social media companies have allowed harmful disinformation to spread through their platforms, polluting the minds of the American people.
— Rep. Anna G. Eshoo (@RepAnnaEshoo) January 21, 2021
Online disinformation is not just about removing bad content. I see it as largely a product design issue. (1/2)
Političari tvrde da društvene mreže dopuštaju sadržaj koji pojačava postojeće političke pristranosti, posebno onih ukorenjenih u besu i strahu. Dodaju i da algoritmi koje koriste ove kompanije podrivaju zajednički doživljaj objektivne stvarnosti i olakšavaju veze između ekstremističkih korisnika, što dovodi do nasilja u stvarnom životu, poput nereda u američkom Kongresu, 6. januara.
Tviter je pozvan da odmah izvrši trajne promene kako bi ograničio širenje dezinformacija i drugih oblika štetnog sadržaja. Od Fejsbuka i Jutjuba je zatraženo da usavrše svoje sisteme preporuka kako ne bi promovisali opasne teorije zavere među korisnicima.
Demokrate i mnogi drugu su u medijima optužili bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa da je podstakao svoje pristalice da upadnu u Kongres u nadi da će poništiti rezultate predsedničkih izbora 2020. godine.
Vodeće društvene mreže, uključujući Fejsbuk i Tviter, odmah su zabranile naloge Trampa i pojedinih njegovih pristalica.
Novu društvenu mrežu Parler, koju mnogi opisuju kao alternativu Tviteru a koja je popularna među konzervativcima, Epl, Gugl i Amazon dovele su do ćorsokaka odbijajući da nastave sa uslugama hostinga i sklanjajući aplikaciju sa svojih „prodavnica“.
Trampovi kritičari insistirali su da je takvo ograničavanje neophodno kako bi se sprečilo nasilje i širenje laži, dok su konzervativci takvu politiku velikih kompanija nazvali orvelovskom i tvrdili da predstavlja političku cenzuru.