Reč je o terenu koji pokrivaju opštine Vranje, Preševo i Bujanovac, a posebno je bombama sa osiromašenim uranijumom bila izložena Pljačkovica u blizini Vranja. Oficir Vojske Srbije, koji nije želeo javnosti da obelodani identitet, od 2018. je imao tri teške operacije zbog kancera mekih tkiva i za lek na mesečnom nivou mora da izdvoji 4.000 evra, kaže Aleksić za Sputnjik.
Prva tužba u Srbiji protiv NATO-a
Tužba je potkrepljena presudama italijanskih sudova o naknadi štete NATO-a italijanskim vojnicima koji su od kancera oboleli boraveći na Kosovu i Metohiji, pošto je dokazana veza između njihovog obolevanja sa boravkom na teritoriji koja je bila bombardovana municijom sa osiromašenim uranijumom.
„Predali smo tužbu. Očekujemo u narednih šest meseci da na nju NATO odgovori i potom očekujemo stav suda. Nadam se ćemo možda već u julu imati prvo ročište“, izjavio je Aleksić Sputnjiku po predaji tužbe.
On kaže da nisu odbacili ni mogućnost rešenja spora medijacijom, odnosno da do obostrano prihvatljivog sporazuma dođe posredovanjem.
Tartalja se čeka za sledeće tužbe
Naš sagovornik očekuje da čim uslovi vezani za pandemiju kovida to budu dozvolili, u Srbiju ponovo dođe italijanski advokat Anđelo Fjore Tartalja koji mu je pomagao u pripremi tužbi i deo je našeg advokatskog tima. Tartalja je zastupao obolele italijanske vojnike protiv NATO-a pred sudovima u Italiji koji su u njihovu korist presudili već u 181 slučaju.
„Očekujem njegov dolazak iz Italije i da vidimo sledeće korake, da pripremimo nove tužbe koje treba da predamo u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Vranju. Njih ćemo predati u neko vreme. Specifične su stvari. Tražimo adekvatne tužioce, jer moraju da budu, oficiri, vojnici, policajci, ili vojnici na odsluženju vojnog roka. Znači, da budu u istoj poziciji kao italijanski vojnici i da su od istog izvora oštećeni, a to je osiromašeni uranijum“, objašnjava Aleksić.
Na pitanje kada će uslediti tužbe civila on kaže da bi to bilo tek kada dobiju ove prve presude i vide kakav će biti stav suda.
„Unapred ne bismo to radili, jer je reč o velikim sudskim taksama. Za suđenje pred Višim sudom minimalna sudska taksa je 73.000 dinara za tužbu, a radi se o ljudima koji su oboleli i u tužbi smo predložili da nas sud oslobodi sudskih taksi kao što je sud oslobodio i italijanske vojnike“, ističe ovaj advokat koji se još pre četiri godine obuhvatio teškog posla na koji su mnogi sumnjičavo gledali kao na nemoguću misiju.
Ljudi su bez sredstava jer se leče od najtežih oblika kancera, kaže Aleksić ocenivši da ima dovoljno osnova da sud primeni zakon i oslobodi ih sudske takse.