Inače, 17. januar se smatra danom oslobođenja Varšave. Glavni grad Poljske su oslobodile sovjetske trupe kao rezultat Varšavsko-poznanske ofanzivne operacije (14-17. januara 1945. godine). Međutim, gradske vlasti ne obeležavaju godišnjicu. Predstavnik gradske uprave saopštio je da se u Poljskoj „17. januar zvanično ne obeležava“.
Po slučaю 76-й godovщinы osvoboždeniя polьskoй stolicы ot nemecko-fašistskih okkupantov Posol Rossii v Polьše S.V.Andreev, voennый attaše polkovnik A.N.Sitnikov i sotrudniki rossiйskogo posolьstva vozložili venok i cvetы na Memorialьnom kladbiщe sovetskih voinov v Varšave. pic.twitter.com/mKEkd5QH2x
— Russian Embassy, PL (@rusemb_pl) January 17, 2021
S tim u vezi, ambasador Rusije u Poljskoj Sergej Andrejev izjavio je da zvanična Varšava ne prestaje da negira ulogu sovjetskih vojnika u oslobođenju poljske prestonice.
„Odavno govorim da, ako nećete da govorite o oslobođenju, onda pričajte o spasenju. Jer, bez pobede Sovjetskog Saveza i onih koji su tada bili zajedno sa nama, uključujući i poljske trupe – danas na mapi ne bi bilo zemlje poput Poljske. I oni, koji sada dovode u sumnju oslobođenje, ne bi imali mogućnosti da se upuštaju u insinuacije o tome šta je bilo, a šta nije“, rekao je ambasador.
17 яnvarя 1945 g. voйska Krasnoй Armii i 1-й armii Voйska Polьskogo osvobodili Varšavu ot nemecko-fašistskoй okkupacii.
— Russian Embassy, PL (@rusemb_pl) January 17, 2021
17 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej i I Armii Wojska Polskiego wyzwoliły Warszawę spod okupacji hitlerowskiej. pic.twitter.com/zkrEk5NcpZ
Prema mišljenju vojnih istoričara, u borbama u pravcu Varšave poginulo je oko 200 hiljada sovjetskih vojnika. U znak sećanja na stradale vojnike, u prestonici Poljske podignuto je najveće vojno groblje-mauzolej, u kojem je sahranjeno oko 21.500 vojnika Prvog beloruskog fronta Crvene armije.
Pročitajte još: