Si je naveo da bi „Starbaks“ mogao da promoviše kinesko-američke ekonomsku i trgovinsku saradnju i bilateralne veze, prenosi „Čajna dejli“.
Pismo je upućeno 6. januara, a tek sada je objavljeno, navodi kineski državni list.
Si je Šulcu poslao uzvratno pismo, odgovarajući na njegovu čestitku za „izgradnju prosperitetnog društva pod Sijevim vođstvom“, u kom je Šulc iskazao poštovanje za kineski narod i kulturu.
U odgovoru, kineski predsednik navodi da je „pod vođstvom Komunističke partije Kine, 1,4 milijarde Kineza napravilo dugoročne i mukotrpne napore da izgrade napredno društvo u svakom pogledu, koje teži socijalističkoj modernizaciji“.
Si navodi da to omogućava kompanijama iz celog sveta, među kojima su i „Starbaks“, najveći svetski lanac kafeterija, i druge američke kompanije, da razvijaju Kinu.
Šulc nije komentarisao Sijev predlog o učešću u popravljanju odnosa dve države, ali je naveo da mu je velika čast što je dobio pismo od predsednika Kine.
Sijevo pismo u kome se poziva na poboljšanje odnosa dolazi neposredno pred inauguraciju Džoa Bajdena i kraj mandata američkog predsednika Donalda Trampa, za čije vreme su odnosi Kine i SAD veoma pogoršani uz međusobne optužbe, uvođenje sankcija i otežavanje poslovanja pojedinih kompanija.
Pročitajte još:
- Šta čeka svet: U 2021. ključna „nepoznata“ stiže iz Amerike – donosi konflikt sa Rusijom i Kinom
- Uhapšen stručnjak za nanotehnologiju u Americi, prećutao veze sa kineskim vlastima
- Britanski mediji: Postoji pretnja rata između Kine i Amerike