Za opoziv Trampa glasala su 232 kongresmena, dok je protiv bilo njih 197.
Za je glasalo i 10 kongresmena iz redova republikanaca, čiji je Tramp bio predsednički kandidat.
Posle izjašnjavanja Predstavničkog doma, neophodno je da se o opozivu izjasni i drugi dom Kongresa, Senat.
Za opoziv u Senatu, koji trenutno ima 51 republikanca, 46 demokrata, dva nezavisna senatora koji su u koaliciji sa demokratama, dok je jedno mesto upražnjeno, treba da glasa dvotrećinska većina. U Predstavničkom domu bila je dovoljna prosta većina.
To znači da bi demokratama trebalo da se pridruži najmanje 17 republikanskih senatora koji bi glasali za Trampov opoziv, objavili su američki mediji.
U zahtevu za opoziv, demokrate su optužile Trampa za kršenje ustavne zakletve da će verno izvršavati funkciju predsednika Sjedinjenih Država, navodnim podsticanjem nasilja nad vladom tokom protesta u Vašingtonu, kada su demonstranti upali u Kongres.
Kako je navedeno u predlogu, Tramp je „ugrozio bezbednost SAD i vladinih institucija i integritet demokratskog sistema“.
Prethodno je Predstavnički dom usvojio rezoluciju kojom od potpredsednika SAD Majka Pensa traži da primeni 25. amandman na ustav SAD i preuzme predsednička ovlašćenja zbog nesposobnosti predsednika da obavlja dužnost, ali je Pens to odbio.
Pročitajte još: