On odbacio izjavu srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika koji je juče rekao da Ukrajina nikada nije postavila pitanje nestanka te ikone i da je do sada ukrajinske vlasti nisu tražile.
„Ukrajinska ikona je opekla prste .... ruskim diplomatama, koji se nje odriču. Ali, gospodin Dodik nastavlja da laže... Ukrajina i dalje traži da se ikona vrati“, napisao je Kuleba na Tviteru.
Ukraїnsьka іkona obpalila ruki navіtь dosvіdčenim u cinіzmі rosійsьkim diplomatam, яkі vіd neї vіdhrestilisя. Ale pan Dodіk prodovžuє brehati, pereveršuюči svoїh starših druzіv. Ukraїna nadalі vimagaє povernennя іkoni.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) January 6, 2021
https://t.co/dNtxFIKEzO
Podsetimo da je u vreme posete Sergeja Lavrova BiH u decembru prošle godine objavljeno da je Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije pozlaćenu ikonu iz 18. veka iz Luganska.
Na ovu vest reagovala je ukrajinska ambasada u Sarajevu, koja je uputila notu Ministarstvu spoljnih poslova BiH, sa zahtevom za pružanjem detaljne informacije o poreklu ikone. Ambasada Ukrajine navela je da je poklon pružanje podrške navodnoj agresivnoj politici Ruske Federacije.
Potom je rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da će ikona će biti vraćena darivaocu radi daljeg razjašnjenja njene istorije preko Interpola.
U jednoj od ranijih izjava Dodik je naglasio da ikona nije ukradena i da spada u red porodičnih osveštanih ikona.
„Salve izmišljotina i neistina usledile su nakon pogrešne početne medijske prezentacije da je reč o ikoni koja je deo kulturne baštine i nacionalno blago, što nigde nije ustanovljeno. To potvrđuje i činjenica da ni sedam dana nakon uručenja poklona nema potvrde da se ikona nalazi na listama nestalih ikona, niti da je ko potražuje, ili da je deo bilo čije kulturne baštine, ali uprkos tome širenje neistina u javnosti se nastavlja“, istakli su ranije iz Kabineta srpskog člana i predsedavajućeg Predsedništva BiH.
Pročitajte još: