„Situacija u Siriji na terenu se stabilizovala, ali bi i dalje mogla da eskalira i složena je. I dalje postoje tenzije na teritorijama koje nisu pod kontrolom Damaska – u Idlibu, oblasti oko Eufrata i El Tanfu. Humanitarni i socijalno-ekonomski problemi su kritični i pogoršani su usled pooštravanja unilateralnih sankcija i u svetlu pandemije virusa korona“, rekao je Veršinjin.
S tim u vezi, zamenik ruskog ministra inostranih poslova je rekao da se u „oblasti oko Eufrata primećuje eskalacija napetosti u vezi sa aktivizacijom DAEŠ-a, kao i sukobima koji i dalje traju između kurdskih SDS i plemenskih saveza, SDS i proturskih formacija u opsegu zone operacije 'Izvor mira', u oblasti naselja Ajn-Isa“.
Sirijcima uskraćeno pravo biranja sopstvene vlasti
Istovremeno, Veršinjin se osvrnuo i na apele nekih zemalja da ne priznaju predsedničke izbore u Siriji koji su planirani ove godine, rekavši da oni podrivaju stabilno funkcionisanje državnih institucija u zemlji.
„Na nekim međunarodnim platformama već se čuju izjave o hitnom usvajanju novog Ustava i nepriznavanju predstojećih novih predsedničkih izbora u Siriji. Sirijcima faktički uskraćuju pravo da biraju sopstveno rukovodstvo i istovremeno podrivaju stabilno funkcionisanje državnih institucija“, izjavio je on.
Zamenik ministra je naglasio da rezolucija 2254 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i pravila procedura ustavnog odbora „direktno propisuju unapređenje političkog procesa, koji vode i realizuju sami Sirijci bez spoljnog mešanja i nametanja veštačkih vremenskih rokova“.
„Upravo na toj osnovi je moguće dugoročno političko rešavanje situacije u Siriji“, zaključio je visoki diplomata.
U skladu sa aktuelnim sirijskim Ustavom, predsednički izbori bi trebalo da budu održani 2021. godine. Ranije je predsednik Sirije Bašar Asad izjavio u intervjuu za Sputnjik da bi početkom ove godine mogao da donese odluku o učešću na predsedničkim izborima.
Pročitajte još: