Prema njegovim rečima, dače su, po pravilu, okružene visokim ogradama iza kojih se kriju negovane bašte, cvetnjaci i dečji bazeni.
„Mali svet običnih ljudi“, kaže novinar, opisujući ruske dače.
Nauer je takođe razgovarao sa vlasnicima vikendica u Podmoskovlju i došao do zaključka da mnogi beže odatle od „skučenosti“ gradskih stanova, ruske stvarnosti i vreline grada.
![Izvor inspiracije: Švajcarski novinar očaran fenomenom ruskih „dača“ Izvor inspiracije: Švajcarski novinar očaran fenomenom ruskih „dača“ - Sputnik Srbija](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e4/0c/0a/1124061464_0:0:3076:2047_600x0_80_0_0_287fdf2b0f4f1b59cc2d1e2cb80428fc.jpg)
Ruska dača, Novgorodska oblast
© Sputnik / Konstantin Chalabov
/ Kako je rekao, dača kod Rusa izaziva sentimentalne misli, predstavlja izvor inspiracije i „kulturni fenomen“.
„Muzičari si na dačama komponovali muziku, pisci stvarali romane, pesnici pisali stihove. Moskovsku kulturnu inteligenciju i danas vuče ka prirodi letnja svežina“, zaključio je švajcarski autor.
Inače, dača je ruski naziv za vikendicu, koja se često nalazi izvan ruskih gradova i po definiciji je rezervna opcija stanovanja mnogim Rusima. U savremenoj Rusiji, pored gajenja povrća i izleta u šumi, ona pruža kutak slobode, ujedinjenja, a u ovakvim vremenima pruža i sigurnost od virusa korona.