Upravo za takve raritete kolekcionari organizuju pravi lov. Održavaju se čak i specijalne aukcije.
Neki će pomisliti: „Čime tu može da se hvali – pa sovjetski ukrasi za jelku mogu da se nađu u svakom trećem stanu“. Međutim, u većini slučajeva, to su standardne ledenice, kuglice i Deda Mrazovi sa Snegoručkama.
Zbog čega su sovjetski ukrasi papreno skupi?
S druge strane, izuzetno je teško naći ukrase koji su ručno napravljeni još pre rata.
„Generalno, sovjetski ukras za jelku se na svetskom nivou prepoznaje kao kolekcionarska dragocenost od 1937. godine, kada su počeli da nam odobravaju jelke, do 1966. godine, kada su prestali da ih prave ručno u jedinstvenim primercima u radionicama i počeli masovno da ih proizvode“, objasnila je istoričarka umetnosti, kolekcionarka Žana Polanski.
Kako navodi televizija, svaki od tih ukrasa je jedinstven. Ne mogu da se pronađu dve identične balerine, identični astrolozi ili šumari, zato su i cene odgovarajuće. Najjednostavnije staklene kuglice, ali ručno oslikane, koštaju od 500 rubalja (oko 5.5 evra) pa na više.
Ali postoje i primerci za koje su kolekcionari spremni da rastrgnu jedni druge na komade. Cena takvih ukrasa je astronomska. Primera radi, za skromnu Nastenjku iz bajke „Purpurni cvetić“ pisca Sergeja Aksakova traže nimalo skromnih 65 hiljada rubalja (oko 720 evra). Komplet Čipolina daje se za 490 hiljada rubalja (oko 5.400 evra). A dečak sa lopatom na štipašljci košta čak milion rubalja (oko 11 hiljada evra).
Cena ukrasa za jelku zavisi i od tematike. Jedni od najskupljih su oni koji održavaju važne trenutke u životu zemlje. Ove godine je posebno mnogo onih koji žele da kupe „duh tog vremena“.
„U Moskvi je u novembru-decembru duplo više ljudi u odnosu na prošlu godinu htelo da kupi ukrase iz Sovjetskog Saveza. A u Sankt Peterburgu su stari ukrase pretraživani za 69 odsto češće“, rekla je PR menadžerka „Avita“ Darja Kišinska.
Analitičarima je teško da objasne sa čime je povezana povećana potražnja za sovjetskim ukrasima. Ali je jedno sigurno - sa potražnjom su skočile i cene. Jedan ukras za jelku iz perioda SSSR-a koji se ničim ne ističe u proseku košta 300 rubalja (oko 3.3 evra). A ukrasi od vate, kartona i drugih materijala su priča za sebe.
Još 50. godina prošlog veka napravljeni su kolekcionarski ukrasi koji su viši od standardnih za nekoliko centimetara. Takvih je malo i izuzetno su skupi. Postoji i zaseban skup ukrasa koji su proizvedeni za važne događaje, na primer, za moskovsku Olimpijadu, a cena takvih ukrasa je veoma visoka.
Pročitajte još: