Zbog pandemije virusa korona doček Nove godine u Moskvi, kao i drugim ruskim gradovima, neće ličiti ni na jedan prethodni — neće biti masovnih okupljanja, tradicionalnih narodnih šetnji, niti velikih slavlja na kakva su Rusi navikli. Otkazan je i glavni moskovski zimski festival „Putovanje u Božić“...
Po ukazu gradonačelnika Moskve Sergeja Sobjanina prestonički restorani, kafići, barovi i noćni klubovi neće raditi od 23 sata do šest ujutru. Ta mera ostaće na snazi do 15. januara.
U novogodišnjoj noći biće zatvoreni i moskovski parkovi i sva klizališta, a većina firmi odustala je od novogodišnjih korporativnih proslava.
Hteli – ne hteli, Rusi su primorani da koriguju svoje planove i vrate se tradiciji dočeka Nove godine kod kuće. Uostalom, za Sovjete i Ruse Nova godina se oduvek smatrala porodičnim praznikom, koja se slavi u krugu najbližih, uz bogatu trpezu, neizostavnu rusku salatu, mandarine i šampanjac.
Tradicija proslavljanja Nove godine u Rusiji je započeta još za vreme cara Petra Velikog, koji je 1699. godine Ukazom odredio da se Nova godina proslavlja kao u Evropi — 1. januara, a ne 1. septembra, kako je bilo do tada. Upravo je on uveo praksu da se kuće ukrašavaju granama četinara, da se u novogodišnjoj noći prave vatrometi, organizuju praznični festivali i zimski sajmovi...
Posle Oktobarske revolucije, nove sovjetske vlasti su ukinule Božić i Novu godinu, a jelku zabranile. Tako je bilo sve do sredine tridesetih godina prošlog veka, kada je praznik „rehabilitovan“ — na gradske trgove vraćene novogodišnje jelke, a Nova godina se ponovo javno slavila... Deda Mraz je prvi put i zvanično dobio pomoćnicu — svoju unuku Snjeguročku.
Od 1947. godine 1. januar postaje neradni dan, a pojava televizije konačno je učvrstila običaj čekanja Nove godine u kući — svi su sedeli za prepunim stolom i gledali novogodišnji program.
Glavna jelka Rusije, koja po pravilu mora biti najveća i najlepša, tradicionalno se postavlja u Kremlju. Ove godine je to 96-godišnja lepotica, visine oko 25 metara. Prečnik stabla je 60 centimetara, a širina grana 10 metara. Za njom se tragalo oko pola godine, a svečano je dopremljena iz Podmoskovlja kamionom, koji je vozio Deda Mraz.
Korona donosi i druge novine, pa je praksa „naručivanja“ Deda Mraza koji zajedno sa Snjeguročkom dolazi u moskovske kuće da deci ispriča bajku i podeli poklone ove godine promenjena. Pojavio se novi trend — Deda Mraz sa antitelima. Deda Mrazevi i Snjeguročke koji su preležali korona virus u oglasima nude „raspoloženje bez rizika po zdravlje“ i na uvid daju rezultat testa na antitela. Iako skoro duplo skuplji, Deda Mrazevi sa antitelima su trenutno popularniji i traženiji od „običnog“.
Ipak, većina roditelja je rešena da angažuje „onlajn Deda Mraza“, koji će distanciono čestitati mališanima Novu godinu.
Istraživanja pokazuju da se novogodišnje želje gotovo nisu promenile. Deca kao i obično maštaju o igračkama, a odrasli žele dobar posao, porodicu na okupu i dobro zdravlje.
Ruski predsednik Vladimir Putin će Novu godinu tradicionalno dočekati u društvu porodice i prijatelja, a u novogodišnjoj noći podići će čašu i nazdraviće — za Rusiju.
Novinarka Sputnjika Olivera Ikodinović u video-blogu „Moja Rusija“ vodi vas svake druge nedelje na vama poznata, ali i skrivena mesta Moskve i Rusije. Zavirite sa nama u različite kutke Rusije i njene prestonice, upoznajte njihove lepote i tradiciju i osetite duh zemlje i dušu Rusa.
Pročitajte još: