„Ikona je bila u privatnom vlasništvu jedne porodice iz Banjaluke, koja ju je tu imala duže od 15 godina. Oni su poželeli da ta ikona bude poklonjena Lavrovu“, navodi Kovačević gostujući u Dnevniku 1 RTRS.
Kovačević dalje ističe da je tu i pitanje vrednosti same ikone.
„Ikona naravno ima sentimentalnu vrednost, te vrednost na osnovu toga što je u pitanju pravoslavna ikona koja je osveštana, ali nema nikakvu značajniju materijalnu vrijednost“, istakao je Kovačević.
Ono što je jako bitno, navodi Kovačević, a što svako od gledalaca može da proveri, jeste da takve ikone je lako moguće pronaći na internetu.
„Ima ih jako mnogo i njihova cena se kreće od 100 do 200 evra“, kaže Kovačević.
Navodi da su izvršili proveru, te kaže da ne postoji potraga za spornom ikonom bilo gde, te da se ne nalazi u bilo kakvoj evidenciji.
„Verujem da je javnosti poznato da postoji Interpolova baza, koja postoji od 1951. godine, dakle posle Drugog svetskog rata, kada je veliki broj umetnina bio otuđen i za kojima je tragano. Postoji jedna baza, koja je i te kako detaljna i u njoj se nalaze hiljade artefakta BiH, ali naravno ove ikone tu nema“, istakao je Kovačević.
Kovačević kaže da ona nije na bilo koji način nikada predstavljala kulturnu baštinu ili bilo šta drugo.
„Tako da je i to stvar, koja je jako bitna. Ne radi se o bilo kakvom kulturnom blagu ili bilo čemu drugom. To su najobičnije spekulacije, za koje niko nije ponudio bilo kakav dokaz, ali je namera bila potpuno i jasno politička“, rekao je Kovačević.
Pročitajte još: