Kako portal navodi, rano jutros grupa stanovnika Sjunika otišla je do ulaza u oblast, takozvanu „Sjunišku kapiju“, kako bi zaustavila vozila u Pašinjanovoj pratnji, ali su im pripadnici policije preprečili put.
„Naša je odluka da stignemo do Sjuniške kapije kako ne bismo dozvolili Pašinjanu da uđe u Sjunik“, rekao je jedan od demonstranata.
Stanovnici pograničnih naselja ove oblasti smatraju da razmeštanje novih vojnih punktova azerbejdžanske vojske u skladu sa trilateralnim sporazumom o primirju u Karabahu ugrožava njihovu bezbednost. Oni blokiraju ulice tražeći da zaštitu u procesu demarkacije jermensko-azerbejdžanske granice. Ranije je Pašinjan najavio da će otputovati u oblast Sjunik – u gradove Megri, Kapan, Goris i Sisijan.
Borbe na kontakt liniji u Karabahu počele su 27. septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
Lideri Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinjan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu. Kako se navodi u izjavi, jedan deo regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, strane će razmeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Karabah sa Jermenijom. Dokument potpisan 10. novembra predstavlja četvrti pokušaj postizanja stabilne deeskalacije. Prethodna tri bila su neuspešna.