Prema njegovim rečima, posebno zabrinjava Mladićevo zdravstveno stanje.
„Iz štampe i izjava predstavnika Srbije znamo kako se advokati i članovi porodica doslovno bore za život gospodina Mladića. Istovremeno, rukovodstvo Mehanizma (Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove) i sudije odbacuju sve zahteve kao da nisu u interesu pravosuđa i ometaju pristup medicinskim informacijama“, rekao je Kuzmin.
Dodao je da se medicinski izveštaji nezavisnih lekara ignorišu, a sam optuženi nije u mogućnosti da ostvari svoje pravo da poseti lekara po svom izboru.
„Svaki put čujemo uveravanja da se zdravlju zatvorenika posvećuje potrebna pažnja i da je Mladić, kažu, sasvim sposoban da izađe pred sud. Ako je to istina, u čemu je problem da se sprovede nezavisan lekarski pregled pre zakazivanja sudskog ročišta? Zahtevamo rukovodstvo Mehanizma da omogući nezavisnim lekarima, koje je on odabrao, da posete Mladića radi potpunog pregleda, uključujući i na očuvanje kognitivnih funkcija“, dodao je Kuzmin.
Zamenik stalnog predstavnika je istakao da se ne radi samo o zdravstvenom stanju optuženog, već je „pitanje koliko dugo Savet bezbednosti može da zatvara oči pred neljudskim postupanjem svog pomoćnog tela“.
„Da li je cilj zaista da se na bilo koji način donese konačna optužujuća presuda još jednom Srbinu, bez obzira na bilo kakve standarde u oblasti ljudskih prava i shvatanja humanosti“, je Kuzmin.
Mladić je u pritvoru u Hagu od leta 2011. godine, kada je uhapšen u Srbiji, a suđenje je počelo 16. maja 2012. godine. Prvostepeno veće Haškog tribunala osudilo je 22. novembra 2017. godine generala Ratka Mladića na doživotnu kaznu zatvora zbog navodnih ratnih zločina tokom rata u BiH.
Pročitajte još: