U četvrtak je došlo do naleta aktivnosti u dokumentu 22O155 američkog Vrhovnog suda - Mičigen, Džordžija, Pensilvanija i Viskonsin odgovorili su na tužbu Teksasa, Ohajo je podneo zagonetni podnesak koji navodno ne podržava nijednu stranu, a brojni zvaničnici su pokušali da se pridruže slučaju. Sve se to odigralo pre nego što su države pod vođstvom demokrata podnele svoj podnesak o podršci optuženima.
Državni tužilac Teksasa Ken Pakston zatražio je od suda da blokira zasedanje elektora iz četiri „kolebljive“ države, tvrdeći da su one uzurpirale autoritet koji Ustav daje zakonodavcima i promenile izborna pravila čineči ih otvorenim za prevare. Predsednik SAD Donald Tramp, koji i sam želi da se pridruži teksaškoj tužbi, požalio se da su četiri države nepropisno proglasile demokratu Džoa Bajdena pobednikom.
Iako su četiri države odgovorile na tužbu u predviđenom roku, države pod vođstvom demokrata mobilisale su trupe u svoju odbranu. Tužilac okruga Kolumbija Karl Rejsin predvodi Kaliforniju, Kolorado, Konektikat, Delaver, Havaje, Ilinois, Mejn, Merilend, Masačusets, Minesotu, Nevadu, Nju Džersi, Novi Meksiko, Njujork, Severnu Karolinu, Oregon, Roud Ajland, Vermont, Virdžiniju, Vašington i teritorije američkih Devičanskih ostrva i Guama u podnesku kojim se traži odbacivanje tužbe koju je podneo Teksas.
Next Update (TX v. PA):
— Joe Nierman (Parler: @JoeNierman) (@NiermanJoe) December 10, 2020
The District of Columbia on behalf of 22 States and Territories has filed an amici curiae brief.
Presumably, in support of the Defendants.
The battlefield is being drawn.
Saborci iz redova demokrata tvrde da bi „državni sudovi i lokalni akteri“ trebalo da budu u stanju da „tumače i sprovode državni izborni zakon“ jer državama treba „suverena sposobnost da bezbedno i sigurno sprovedu glasanje u svetlu vanrednih situacija kao što je pandemija kovida 19“.
Ono što Teksas želi bi „uništilo sisteme vlasti saveznih država“, tvrde i dodaju da će njihova „iskustva sa bezbednim i sigurnim metodama glasanja poštom“ pokazati zašto treba odbiti teksašku tužbu.
Attached is the following map displaying the Texas SCOTUS case:
— Stephen D. P. White (@StephenDWhite) December 10, 2020
1) All states, in red, which have filed briefs in support of TX.
2) All states, in blue, which have filed briefs in support of WI, MI, PA, and GA.
3) Defendants in the case, WI, MI, PA, and GA, are in yellow. pic.twitter.com/MvfwrlQFrp
Do sada je ukupno 18 država predvođenih republikancima podnelo podneske kako bi podržali nameru Teksasa. U četvrtak je šest država, Misuri, Arkanzas, Luizijana, Misisipi, Južna Karolina i Uta, zatražilo da „interveniše“, što je direktno pridruživanje slučaju.
Arizona je kasnije u sredu podnela zasebni podnesak za podršku Teksasu, a veći deo dana američki mejnstrim mediji govorili su o „17 država“ umešanih u spor. Besne demokrate pokrenule su se na Tviteru osuđujući tužioce da žele da preokrenu izbore i da podstiču novi „građanski rat“.
Do sada su samo advokati vodili ovaj „rat“, ali se čini da je zemlja podeljena isto kao i tokom Građanskog rata 1861-65, kada je 11 država pokušalo da se otcepi zbog izbora Abrahama Linkolna.
Do sada, samo šest američkih država nije zvanično komentarisalo spor: Aljaska, Ajdaho, Indijana, Kentaki, Nju Hempšir i Vajoming, prenosi RT.
Teksas je zatražio od Vrhovnog suda da ubrza postupak i počne saslušanja već u petak, 11. decembra, rekavši da će, ako se ništa ne preduzme, četiri države postaviti elektore „na osnovu neustavnih i veoma neizvesnih“ rezultata, koji će, ako budu potvrđeni, ukaljati ove, kao i buduće izbore.