„Ovaj preparat je do danas primilo više od 150 hiljada stanovnika naše zemlje u okviru civilnog prometa. Ovo je najveći broj ljudi vakcinisanih lekom protiv kovida 19 nego u bilo kojoj drugoj zemlji“, rekao je Gincburg u intervjuu za televiziju „Rusija 24“.
On je dodao da Ruski fond za direktne investicije, uz čiju je saradnju Centar „Gamaleja“ razvio vakcinu protiv kovida, vodi pregovore o isporukama i proizvodnji vakcine „Sputnjik Ve“ sa mnogim zemljama, uključujući i Tursku.
„Trenutno, uz učešće našeg instituta, razvojnog instituta za ovaj lek, Ruski fond za direktne investicije vodi slične pregovore, vrlo uspešno, sa nekoliko desetina zemalja na našoj planeti. Svi ovi pregovori su u različitim fazama: negde je već započeta probna proizvodnja, negde su u toku klinička ispitivanja u okviru treće faze“, objasnio je Gincburg.
On je dodao da je Rusija spremna da preda Turskoj partiju vakcine „Sputnjik Ve“ za sprovođenje ekspertize i kliničkih ispitivanja.
„Razgovaramo o snabdevanju Turske preparatom. Spremni smo da primimo turske kolege, razgovaramo o nijansama i u najskorije vreme predamo potreban broj doza preparata za sprovođenje ekspertize... kao i preparate za započinjanje treće faze kliničkih ispitivanja u Turskoj na dobrovoljcima u toj zemlji“, precizirao je Gincburg.
U sredu je turski ministar zdravlja Fahretin Kodži izjavio da Ankara neće kupovati rusku vakcinu protiv virusa korona, jer ona navodno nije u skladu sa odgovarajućom laboratorijskom praksom. Međutim, Kodža je kasnije rekao da neće biti problema sa isporukom ruske vakcine u Tursku ako ona uspešno prođe odgovarajuća toksikološka ispitivanja.
U avgustu je Ministarstvo zdravlja Rusije registrovalo prvu vakcinu na svetu za prevenciju kovida 19, koju je razvio Naučno-istraživački centar „Gamaleja“. Vakcina je nazvana „Sputnjik Ve“ (Sputnik V). Vakcina se zasniva na proučenoj i provernoj platformi humanih adenovirusnih vektora, čije su važne prednosti bezbednost, efikasnost i nepostojanje dugoročnih neželjenih efekata.
Pročitajte još: