Posle uspešno završene misije koja je trajala šest godina iz Japanske svemirske agencije saopštavaju da prelaze u narednu fazu koja podrazumeva posetu još većeg broja asteroida.
Capsule collection! The helicopter team immediately flew to the location identified by the DFS team. They searched for the fallen capsule by using radio waves and maps. Thank you very much!
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) December 6, 2020
(Collection Team M)#Hayabusa2#はやぶさ2#AsteroidExplorerHayabusa2 #HAYA2Report pic.twitter.com/KSyEbnU3Yd
Kapslula koja je stigla na zemlju sadrži materijal star 4,6 milijardi godina, odnosno, potiče iz najranijeg doba nastanka našeg Sunčevog sistema, naglašava rukovodilac projekta Makito Jošikava, prenosi RTS.
Sonda „Hajabusa-2“ koja nije veća od frižidera, krenula je put asteroida Rjugu pre tačno šest godina. Na odredište je stigla u junu 2018. godine, a uzorke sa površine asteroida je pokupila 11. jula prošle godine pošto je najpre u februaru na asteroid ispalila raketu i napravila krater iz koga je uzela uzorke.
Photographs of the fireball captured on-site. Welcome back.
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) December 5, 2020
(Collection Team M)#Hayabusa2#はやぶさ2#AsteroidExplorerHayabusa2 #HAYA2Report pic.twitter.com/b2ThFi33q5
Kapsula koja je sa sonde bačena na zemlju ličila je na malu vatrenu kuglu koja putuje po nebu iznad Australije. Stigla je u četiri sata i trideset minuta po lokalnom remenu.
Naučnici kažu da je kapsula donela oko gram uzorka sa asteroida i da mada to nekome može zvučati kao veoma mala količina, za njih je to ogromno.
Samples are on their way for analysis at the Woomera Test Range. @haya2e_jaxa @AusAirForce @DeptDefence #Hayabusa2 https://t.co/eBIukNPTgu pic.twitter.com/AK0C7TCArk
— Australian Space Agency (@AusSpaceAgency) December 6, 2020
„To nam je dovoljno da dobijemo odgovore na neka pitanja“, navodi Masaki Fudžimoto, zamenik generalnog direktora odeljenja za proučavanje Sunčevog sistema u Japanskoj svemirskoj agenciji.
Pročitajte još: