„Na delu je pravno bezakonje. Za kršenje sankcionog režima preti zatvorska kazna do osam godina ili novčana kazna. Obim represije je takav da shvatamo da se ovde ne radi samo o inicijativi Letonije“, rekao je Starikov.
On je naveo da je ranije danas Fejsbuk blokirao stranicu Baltnjuz, bez obrazloženja, a da ovih dana portal u Londonu nije mogao da dobije novac jer je račun bio blokiran.
„A danas smo saznali o pretresima i privođenjima naših novinara. Poznato nam je za najmanje šest novinara, neke od njih ne mogu da dobijem“, rekao je on.
Podsetimo, novinari na portalima Baltnjuz i Sputnjik Letonija su optuženi na osnovu Člana 84. Krivičnog zakona Letonije koji se odnosi na kršenje sankcija EU, a predviđene su kazne od novčane do zatvorske.
„Državljani Letonije optuženi su da krše režim sankcija EU jer rade za agenciju ‘Rusija sevodnja’. Prema tumačenju Litvanije, Letonije i Estonije personalne sankcije EU koje su uvedene protiv generalnog direktora agencije Dmitrija Kiseljova 2014. godine proširuju se i na agenciju ‘Rusija sevodnja’ “, navodi se u saopštenju Sputnjika za zemlje u neposrednom susedstvu Rusije.
Evropska unija je 17. marta 2014. godine uvela sankcije protiv niza fizičkih i pravnih lica u svetlu događaja u Ukrajini, uključujući i Kiseljova.
Portal Baltnjuz i Sputnjik Letonija su u sastavu ruske agencije „Rusija sevodnja“.
Privođenja novinara
U međuvremenu, letonska novinarka i aktivista stranke Ruski savez Letonije Ala Berezovska je napisala na Fejsbuku da je letonska Služba državne bezbednosti privela nekoliko novinara koji se zalažu za poštovanje prava ruskojezičnog stanovništva republike i da u njihovim kućama izvršen pretres.
Kako je navela, reč je o Andreju Jakovljevu, poznatom letonskom novinaru i publicisti, autoru više dokumentarnih filmova i Vladimiru Lindermanu, takođe publicisti.