Prema njenim podacima, ideja je da fond za zaštitu klime klasifikuje „Severni tok 2“ kao „jedan od najvažnijih komponenti za zaštitu životne sredini u Meklenburgu-Zapadnoj Pomeraniji“.
Pored toga, organizacija, čije je formiranje u toku, trebalo bi da služi za uspešan završetak projekta. Prema navođenju lista, kako bi to bilo realizovano, fond namerava da napravi specijalizovano komercijalno preduzeće čiji će proizvodi i usluge služiti isključivo u svrhe izgradnje gasovoda „Severni tok 2“.
„Bild“ ističe da će nemačke kompanije, kojima prete američke sankcije, na taj način sarađivati sa ruskom stranom putem ekonomskih instrumenata koje pruža fond. Prema informacijama lista, sa tehničkog stanovišta nijedna kompanija neće direktno sarađivati sa „Severnim tokom 2“. S tim u vezi, one neće biti podložne američkim sankcijama.
Ranije je saopšteno da će 5. decembra biti nastavljeni radovi na „Severnom toku 2“, u nemačkim vodama.
Gasovod „Severni tok“
Podsetimo, projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije. Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da u Evropskoj uniji prodaju svoj tečni prirodni gas.
SAD smatraju da je ovo politički projekat koji preti energetskoj bezbednosti Evrope. Ruska strana više puta je izjavljivala da je projekat apsolutno komercijalan i konkurentan i isticala da on ne podrazumeva obustavu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.
Pročitajte još: