Stručnjaci su prokomentarisali saopštenja o rezultatima druge privremene analize podataka kliničke studije "Sputnjik V" koji su pokazali efikasnost vakcine od 91,4 odsto, 28 dana posle vakcinacije i više od 95 odsto efikasnosti posle 42 dana.
„Podaci pokazuju da je vakcina prilično efikasna. Ovi podaci se poklapaju sa onima koje smo videli kod drugih vakcina“, izjavio je profesor farmakoepidemiologije Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu Stiven Evans.
On je naglasio da pokazatelji „Sutnjik V“ i drugih vakcina šalju „zaista važno saopštenje za naučnike u oblasti zdravstva u celom svetu“ o mogućnostima borbe protiv ove bolesti uz pomoć vakcinisanja.
„Ne vidim razlog za sumnju u rezultate… Slažem se da su prvobitni rezultati izazivali sumnju, ali ja mislim da je to zato što su bili neosnovani. Objavili su ih prerano. Mislim da će to biti korisna vakcina“, naglasio je profesor virusologije britanskog univerziteta Redinga Jen Džons.
Kako je saopštila televizija, pozitivne ocene naučnika zasnovane su na informaciji o ponovljenim uspešnim manifestacijama „metode adenoviruske isporuke“ na koju se bazira vakcina koju je napravio naučni institut „Gamaleja“. Pri tome ranije nije bilo poznato da li će virus korona pokazati otpor, naglasila je televizija. Ipak, prema rečima Evansa, pozitivni rezultati drugih farmaceutskih kompanija ubeđuju da ruski preparat ima perspektivu.
„Sada imamo četiri vakcine koje su efikasne, što je mnogo više nego što smo ikada imali protiv side ili malerije“, rekao je Evans.
Evans je skeptičan odnos u svetu protiv ruske vakcine objasnio „većom transparentnošću“ procesa u SAD i Evropi.
„Mi ne znamo koliko pažljivo se prate njihova istraživanja i koliko pažljivo se o njima saopštava. Ipak, države koje je kupuju veruju da je Rusija uspela nešto da napravi“, dodao je on.