On je naglasio da ima mnogo izazova u savremenom svetu.
„Trebalo bi da znate da smo uvek spremni da krenemo svojim putem, ako Rusija to poželi, pored Rusije, prevazilazeći ove probleme – počevši od pandemije do svih vrsta pretenzija, pre svega Sjedinjenih Američkih Država za isključivom dominacijom u svetu“, rekao je Lukašenko.
Kako je naglasio, Minsk tu ličnu dominaciju nikada nije pozdravljao.
Odnosima Moskve i Minska potrebno intenziviranje
Beloruski lider dodao je da odnose Belorusije i Rusije treba ojačati, intenzivirati i da je Minsk na to spreman.
„Što se tiče belorusko-ruskih odnosa, onda, ne bi trebalo da razgovaramo o nekakvom resetovanju, već o jačanju, intenziviranju naših odnosa. Teza se apsolutno nameće sama – i ne samo teza, već praksa. Želim da shvatite i znate da smo spremni za to“, istakao je Lukašenko.
On je dodao da Belorusija ne želi samo dobrosusedske, već i bliske bratske odnose sa Rusijom.
Kavkaski čvor
Lukašenko je čestitao ruskom ministru rešavanju sukoba u Karabahu.
„Jasno je da će uvek biti kritika, biće svega. Ali to što je, u mnogome zahvaljujući Rusiji, prekinut ovaj masakr, što tamo ne ginu ljudi... započet je dug put ka normalizaciji odnosa na Kavkazu – to je vrlo pozitivno i dobar znak“, rekao je beloruski lider.
On je dodao da Belorusija podržava takav stav i da je zadovoljan što se kriza rešila.
Lideri Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinjan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu. Kako se navodi u izjavi, jedan deo regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, strane će razmeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Karabah sa Jermenijom.