„U ovoj situaciji smatramo neefikasnim dalji boravak jermenske vlade na čelu zemlje, zahtevamo ostavku kabineta na čelu sa premijerom republike“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Nacionalne akademije nauka.
Nacionalna akademija nauka smatra da je trilateralna izjava o Karabahu ponižavajuća za jermenski narod, ali istovremeno ističe izuzetnu ulogu ruskih mirovnih snaga kao garanta bezbednosti Jermena u Karabahu.
U saopštenju se poziva da se isključe napadi usmereni na demoralizaciju vojske, da bi se promovisalo popunjavanje, jačanje i modernizacija Oružanih snaga Jermenije.
Akademija nauka najoštrije osuđuje pasivan odnos vlasti prema nauci, koji se demonstrirao tokom mnogo godina.
„Kao rezultat toga, pokazalo se da je razvoj i primena savremenih tehnologija u odbrambenom sistemu zemlje nemoguć“, ističe se u saopštenju.
Istovremeno, prezidijum smatra da je neprihvatljivo sejati neprijateljstvo i mržnju u društvu i poziva da se ulože napori na stvaranju atmosfere solidarnosti i jedinstva.
Neredi i protesti u Jerevanu počeli su tokom noći 10. novembra, nakon što je premijer Jermenije, zajedno sa predsednicima Rusije i Azerbejdžana, usvojio trilateralnu izjavu o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu i predaji Azerbejdžanu nekoliko regiona. U Jermeniji je ovo shvaćeno kao neosnovana odluka o kapitulaciji. Proteste organizuje 17 opozicionih partija.
Lideri Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinjan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu. Kako se navodi u izjavi, jedan deo regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, strane će razmeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Karabah sa Jermenijom.
Pročitajte još: