Iako je osvojila bar 43 od 63 opštine u BiH, simbolični poraz koalicije okupljene oko SNSD-a u glavnom gradu Srpske i pobeda kandidata PDP-a Draška Stanivukovića, po oceni politikologa dr Srđana Perišića, najviše će obradovati zapadne, pre svega NATO faktore. Kako kaže, oni se sada nadaju da će izborom Stanivukovića početi promene u smislu zaustavljanja dosadašnje politike Republike Srpske na izborima 2022. godine.
Perišić, međutim, napominje da i SNSD poraz u Banjaluci treba da shvati kao opomenu kad je reč o ponašanju koalicionih partnera, ali i što se tiče ocene birača za sadašnju strukturu vlasti.
Opomena za SNSD
„Građani su poklonili većinsko poverenje SNSD-u u većini gradova Srpske, ali su istovremeno dali jedan uzvičnik da u narednom periodu, a prvi sledeći izbori su 2022, vlast mora da bude uređenija“, kaže Perišić za Sputnjik, uz opasku da Dodikova stranka tu opomenu treba dobro da razmotri i vidi gde je grešila na lokalu, ali i da ima u vidu da se mnogi iz koalicije oko SNSD-a nisu ponašali kao partneri, nego su na terenu radili drugačije.
Dodik je posle izbora na kojima je SNSD dobio najviše odborničkih mesta u Banjaluci, ne i mesto gradonačelnika, rekao da su neki koalicioni partneri njegove stranke zakazali, apostrofirajući Socijalističku partiju Srpske.
Profesor Nenad Kecmanović ocenjuje da je ishod lokalnih izbora u Banjaluci odredilo i to što se SNSD malo uspavao verujući da nema konkurenciju i da je favorit, a jedno od objašnjenja nalazi i u problemima izazvanim pandemijom virusa korona.
„Ovih dana, baš pred izbore, u Banjaluci je bila polovina zaraženih u Republici Srpskoj. Mlađem delu populacije to smeta, ostaju bez posla. Stariji traže oštrije mere, a onda ne dolazi do sukoba generacija, nego se svi ljute na vlast“, konstatuje Kecmanović.
Profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu dr Dragomir Vuković objašnjava da je više faktora uticalo na pobedu kandidata PDP-a Draška Stanivukovića u Banjaluci.
„SNSD je nekada imao dvotrećinsku većinu u Banjaluci, ali evo, sada su se kola slomila na možda najkvalitetnijem gradonačelniku. Pobedu Stanivukovića doživljavam i kao odnos koalicije prema SNSD-u. Igor Radojičić (kandidat koalicije oko SNSD-a) imao je podršku 15 stranaka, ali sada se vidi da ona nije bila dovoljno snažna“, navodi Vuković.
Značaj medijske kampanje
On dodaje da je rezultat predodredila i agilnost Stanivukovića, kao i njegova dobro osmišljena medijska kampanja.
„To je najbolja kampanja u poslednjih 10 godina, a poklopila se sa njegovim savremenim pristupom. To jeste simbolički važno za mlade ljude, naznaka da se politika mora podmlađivati, da mora biti smenjivosti. U BiH je problem da kad ljudi jednom pobede, vladaju 20-30 godina i onda nastaje zamor materijala“, smatra Vuković.
Na pitanje kakav razvoj događaja predviđaju posle lokalnih izbora, Nenad Kecmanović kaže da ne očekuje da će biti nekih značajnijih promena, jer je koalicija okupljena oko SNSD-a ubedljiv pobednik, a uspesi opozicije simbolični. Srđan Perišić veruje dotle da će biti pokušaja destabilizacije aktuelne vlasti.
„Vreme koje je pred nama odgovara zapadnom faktoru. Dodik je uvek govorio da srpske stranke treba da imaju jedan glas i da se objedine kako u nastupu u Sarajevu, tako i pred stranim faktorom. SDS, koja je zapravo poražena na ovim izborima, možda je i razmišljala u tom smislu 2014-2015, ali je PDP skrenula SDS sa pravca objedinjenog nastupa. PDP je oštro protiv toga i ja dalje nju vidim kao političku opciju u RS, koja će u spoljnoj dimenziji igrati onako kako zapadni interes traži. Ne verujem da će PDP imati uspeha, ali ima prostora da destabilizuje aktuelnu vlast u Srpskoj“, upozorava Perišić.
Pročitajte još: