Studiju, koja je bila ograničena na životinje i još uvek nije recenzirana, procenilo je nekoliko zdravstvenih stručnjaka.
Ako se za ovaj „lek“, koji su naučnici opisali kao netoksičan i stabilan, dokaže da deluje na ljude, mogao bi se stvoriti novi način borbe protiv pandemije, prenosi „Njujork tajms“.
Istraživanje su proteklih meseci sprovodili naučnici iz Medicinskog centra Univerziteta Kolumbija u Njujorku, Medicinskog centra Erasmus u Holandiji i Univerziteta Kornel u Itaki, a studiju su finansirali Nacionalni institut za zdravstvo i Medicinski centar Univerziteta Kolumbia.
„Uzbudljivo je imati nešto novo što deluje protiv korona virusa“, rekao je dr Arturo Kazadel, šef Odseka za imunologiju Džon Hopkins Blumberg škole javnog zdravlja, koji nije bio uključen u studiju.
Sprej direktno napada virus, sadrži lipopeptid, česticu holesterola povezanu s lancem aminokiselina, gradivnih blokova proteina, a ovaj lipopeptid se tačno podudara s delom aminokiselina u proteinu korona virusa koji patogen koristi za vezivanje sa ćelijama u ljudskom respiratornom traktu.
Naučnici koriste tvorove za eksperimente sa SARS i drugim respiratornim bolestima jer virus mogu dobiti kroz nos isto kao i ljudi, prenosi Tanjug.