„Prekid vatre iz humanitarnih razloga stupiće na snagu u 08.00 po lokalnom vremenu…. 26. oktobra 2020. godine. SAD su pomogle u vođenju intenzivnih pregovora između Ministarstava inostranih poslova i ko-predsednika Minske grupe (OEBS) zbog čega su se Jermenija i Azerbejdžan približili mirnom rešenju karabaškog konflikta“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Ko-predsednici Minske grupe OEBS-a su pozvali Jerevan i Baku da preduzmu hitne mere za realizaciju dogovora koji je postignut u Moskvi.
Ranije je američki predsednik Donald Tramp izjavio da je sukob jermenskih i azerbejdžanskih snaga u Karabahu moguće "lako rešiti" i dodao da će SAD "nešto učiniti tim povodom".
"Dakle sada imamo Jermeniju. Pogledajte Jermeniju, oni su neverovatan narod, bore se đavolski dobro, i znate šta, nešto ćemo učiniti tim povodom, zato što znate da je Jermenija imala težak put", rekao je Tramp tokom predizbornog skupa u Nju Hempširu.
Sukob u Nagorno-Karabahu
Borbe na kontakt liniji u Karabahu počele su 27. septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
U Moskvi su 9. oktobra održani pregovori ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana koji su trajali više od deset sati i završeni su usvajanjem sporazuma o prekidu vatre od podneva 10. oktobra u humanitarne svrhe radi razmene ratnih zarobljenika i drugih pritvorenih osoba i tela mrtvih. Međutim, istog dana strane su počele da se međusobno optužuju za kršenje primirja.
Drugi pokušaj organizovanja humanitarnog prekida vatre učinjen je u noći između 17. i 18. oktobra, ali već nekoliko sati nakon što je primirje stupilo na snagu, Jermenija i Azerbejdžan izjavili su da ga druga strana nije ispoštovala.