„Kao i obično, nisu dati nikakvi dokazi. Objavljene su dobro poznate teze o ‘umešanosti’ naše zemlje u širok spektar destruktivnih radnji u informacionom prostoru“, naglasila je Zaharova.
„Kategorički odbacujemo ovakve spekulacije. Ruske državne strukture nemaju nikakve veze sa zlonamernim aktivnostima na internetu, kao što to pokušavaju da predstave u Vašingtonu“, istakla je portparolka.
Prema njenim rečima, iza optužbi na račun ruskih državnih struktura kriju se „razmatranja oportunističke političke prirode, težnja rusofobičnih snaga u Sjedinjenim Američkim Državama da u jeku predizborne predsedničke kampanje „održavaju u životu“ temu „ruske pretnje“.
U komentaru se naglašava da je stav Moskve o izgradnji saradnje u sajber poslovima više puta iznošen, uključujući i na najvišem nivou.
„Konkretno, predsednik Rusije 25. septembra 2020. godine govorio je o sveobuhvatnom programu mera za obnavljanje rusko-američke saradnje u oblasti međunarodne informacione bezbednosti“, precizirala je Zaharova.
Ona je, takođe, izrazila žaljenje što, sudeći po retorici visokih zvaničnika američke administracije, tamo ne dele takve pristupe i nisu spremni za saradnju na ravnopravnoj osnovi sa međusobnim uvažavanjem.
U ponedeljak su američko Ministarstvo pravde i FBI optužili šest državljna Rusije za hakerske napade. Oni su osumnjičeni za umešanost u širenje virusa NotPetja 2017. godine. Kako tvrde predstavnici Ministarstva i FBI, optuženi su oficiri GRU i organizovali su, između ostalog, sajber napade na Olimpijadu u Južnoj Koreji 2018. godine.