U okviru istraživanja, objavljenog u žurnalu „Environmental Research“, analizirana su moždana stanja 186 preminulih mladih osoba iz Meksiko Sitija, uzrasta između 11 meseci i 27 godina. U mozgu svake preminule osobe, obuhvaćene istraživanjem, pronađeni su tragovi zagađenja.
Te zagađene čestice nalazile su se u predelu mozga presudnom za razvoj Parkinsonove bolesti, a naučnici veruju da su one mogle da uđu u ljudski sistem kroz nos ili creva.
Ova studija je još u početnoj fazi, ukazala je profesorka sa Univerziteta Lankaster i jedan od autora istraživanja, Barbara Mater.
Ona je za „Gardijan“ navela da rezultati istraživanja potkrepljuju teoriju o postojanju direktne veze između neurodegenerativnih bolesti i zagađenja.
Ukoliko ta veza bude potvrđena, to može da postane velika briga za čovečanstvo, imajući u vidu da oko 90 odsto ljudi na Zemlji živi u područjima u kojima nivo zagađenja vazduha prelazi granice koje je postavila Svetska zdravstvena organizacija.
Prema izveštaju SZO iz 2016. godine, oko tri miliona smrtnih slučajeva na godišnjem nivou povezano je sa posledicama zagađenog vazduha.
Pročitajte još:
- Ljudski vek sve kraći: Istraživanje pokazalo šta je najveći rizik po zdravlje, a nije virus
- Naučnici: Višejezičnost sprečava razvoj Alchajmerove i Hantingtonove bolesti
- Italijanski naučnici tvrde: Kovid 19 može da se širi i zagađenim vazduhom