Osam posto zaraženih virusom korona u Indiji odgovorno je za gotovo dve trećine infekcija u zemlji, što govori o opasnosti superprenosilaca, ocenili su naučnici. Studija, objavljena u američkom naučnom časopisu Sajens, pokazuje i da su deca do 14 godina, čini se, najveći širitelji virusa.
Indija, koja ima 1,3 milijarde stanovnika, prijavila je dosad 6,3 miliona zaraženih – odmah posle Sjedinjenih Država koje su na svetskom vrhu po broju slučajeva – i više od 98.000 umrlih od bolesti kovida 19. Ramanan Laxminarayan, glavni istraživač koji je radio na studiji, rekao je da je njegov tim otkrio da 70 posto zaraženih nije nikome prenelo bolest. Omanja grupa sa osam posto zaraženih prouzrokovala je 60 odsto novih slučajeva, prenosi Večernji list.
„Rezultati pokazuju da svako popuštanje mera mora računati na to da svi ljudi ne prenose (virus) na isti način i da su deca možda važna u lancu prenošenja“, rekao je Laxminarayan za AFP.
U studiji je učestvovalo više desetina hiljada medicinskih radnika koji su pratili kontakte u zadnjih šest meseci, dodao je Laxminarayan. Virus korona je prvo pogodio velika gradska središta u Indiji, među kojima prestonicu Nju Delhi i finansijsko središte Bombaj. No kasnije se proširio i na seoska područja, gde je zdravstveni sistem slabiji. Vlada je u martu uvela strogi karantin na državnom nivou, ali je početkom juna popustila restrikcije ne bi li podstakla privrednu delatnost.