Malo je reći da je Zdravko Milankov ostao u čudu kada je shvatio da u svojoj novoj kući u Stajićevu iz slavina uz vodu teče i zapaljivi gas.
Kao Zrenjaninac, nažalost je navikao da voda bude žuta i opasna za piće, pa se tome nije puno začudio i kada je došao u Stajićevo. No, ubrzo mu je postalo jasno da je ovde voda posebno opasna, piše „Blic“.
„Pola sela je na tom nekom bunaru koji ima ovaj problem, druga polovina ima normalnu vodu. Bukvalno kad pustite vodu prvih pola minuta teče zapaljivi gas. Ovo je ozbiljan problem“, kaže Milankov.
Dodaje da je ostao u čudu kada je shvatio da je ljudima u selu to normalna situacija.
Stajićevo, selo udaljeno oko pet kilometara od Zrenjanina. pic.twitter.com/AqzgKXOrCv
— Ivan Živkov (@izivkov) October 5, 2020
„Kako to može biti normalno?! Pokušao sam da zapalim vodu i uspelo mi je, pa sam odmah snimio video kako bi pokušao da alarmiram javnost. Verujte, ima ljudi u selu koji tu vodu i piju, jer nemaju šta drugo. Inače voda gori samo kada je vruća, sa hladnom se to ne dešava“, ispričao nam je je Milankov.
Tako, tokom noći, u bojler zna toliko da se nataloži gasa da on curi iz slavine uz vodu i dosta duže od nekoliko minuta.
Milankov kaže kako ga čudi da se do sada nije desila neka katastrofa, mada kada se malo raspitao, saznao je da je ovde bilo više neuobičajenih požara nego u drugim mestima.
„Čuo sam da su se u selu nekima zapalile veš mašine, čak i da je jedna žena gorela, ali ne znam da li je to istina. Svakako ne bih palio cigaretu pored ove vode“, ispričao je on.
Ivan Živkov, sociolog iz Zrenjanina, podelio je Zdravkov snimak na Tviteru. Kaže da ga ništa ne iznenađuje kada je u pitanju voda u okolini Zrenjanina.
„Svašta smo doživeli sa vodom ovde, ništa me ne čudi, ni gasovi, eksplozije, ni požari, eto i ova koja gori nam izgleda nije čudna“, izjavio je Živkov.
Inače, zabrana da se voda iz zrenjaninskog vodova koristi za piće na snazi je još od 2004 godine zbog povišene koncentracije arsena. Uprkos brojnim apelima, zalaganju atkivista i građana, pisanju medija, taj problem ni do dan danas nije rešen.
Pročitajte još: