„Očekujem jasnu poziciju. Ako međunarodna zajednica ne bude pravilno procenila geopolitički značaj te situacije onda Evropa može da očekuje Tursku pored Beča“, rekao je Pašinjan u intervjuu za nemački „Bild“.
To je, prema njegovim rečima, povezano sa imperijalističkom politikom Ankare.
Kako kaže, Nagorno-Karabah i Jermenija su sada „linija fronta civilizacije“.
„Problem je u tome što su Jermeni na južnom Kavkazu poslednja prepreka za ekspanziju Turske na sever, jugo-istok i istok. Imperijalistička politika Turske prevazilazi južni Kavkaz. Pogledajmo akcije Turske u Sredozemlju, Libiji, na Bliskom istoku, u Iraku i Siriji“, dodao je premijer Jermenije.
Prema njegovim rečima, sadašnja eskalacija u Nagorno-Karabahu ima međunarodni značaj iz tri razloga.
„Prvo zbog toga što, kao što sam već rekao, Turska vrbuje i prebacuje teroriste iz Sirije kako bi učestvovali u borbama protiv Nagorno-Karabaha i Jermenije. Drugo, u taj proces je uvučena turska vojska. To pokazuje imperijalistički karakter politike Turske čije su akcije usmerene na obnavljanje ‘Turskog carstva’ “, rekao je Pašinjan.
Uveren je da angažovanje Ankare u konfliktu u Nagornom-Karabahu svedoči o nameri Turske da nastavi genocid nad jermenskim stanovništvom.
„... smatram da se posle 100 godina Turska vratila u region južnog Kavkaza da bi nastavila genocid nad Jermenima“, rekao je Pašinjan.
Podsetimo, situacija u Nagorno-Karabahu eskalirala je krajem septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
Lideri Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Francuske pozvali su Jerevan i Azerbejdžan da hitno prekinu sukobe i započnu pregovore bez preduslova.