Italijanski ribolovac našao je u svojoj mreži, pored ostalih riba, i jednu koja liči na ajkulu mačkovku, ali bez kože i zuba.
Do sada nije bio poznat takav slučaj, a naučnici sa Univerziteta u Kaljariju sada su objavili naučni rad koji se detaljno bavi ovim slučajem.
Kako su otkrili, iako nije imala zube i kožu, ova ajkula živela je relativno normalnim životom, navodi profesor Antonelo Mulas, prenosi Lajvsajens.
Marine Scientists Make Shock Discovery As They Capture A Skinless Sharkhttps://t.co/Lk8C2vDYYC pic.twitter.com/UsdM6aElir
— IFLScience (@IFLScience) August 27, 2020
Kada su on i njegove kolege ispitivali morskog mutanta, ispostavilo se da je ajkula bila stara oko tri godine, bila je uobičajenog rasta i težine.
„Naša prva reakcija bila je zar ajkula bez kože može da preživi. Ali, kako bi rekao Šekspir, ima mnogo više stvari u raju i na Zemlji nego što možemo da zamislimo“, kaže Mulas.
Iako ova vrsta ajkula živi u Mediteranu, naučnici su prvo morali da istraže da li je ovaj mutant zapravo neka druga vrsta ili neka koja do sada nije bila poznata.
Skinless, toothless female shark, still being able to find prey... women are something else https://t.co/yBmNxnJLBZ
— Ola Lewandowska (@ae_lewandowska) August 27, 2020
Naučnici su otkrili i da ova ajkula ne samo što je uspela da preživi bez kože, već je i dalje bila opasan predator, iako nije imala zube, budući da su joj otkrili pun stomak kada je uhvaćena.
Međutim, ono što je bila glavna misterija, zašto ajkula nije imala kožu i zube. čini se da je sada rešeno. Naučnici koji su je proučavali smatraju da je to posledica genetske mutacije. Pretpostavljaju da se ona mogla dogoditi prirodnim putem, ali i zbog uticaja hemijskog zagađenja vode.
Zbog toga će nastaviti da izučavaju vodu u kojoj je ova neobična ajkula živela, kako bi otkrili potencijalno zagađenje u vodama Mediterana i kako ono utiče na živi svet.
Pročitajte još: