Šolc je u intervjuu za „Augsburger Algemejn“ rekao da „Severni tok 2“ ne predstavlja nemački državni projekat.
„To je privatni energetski projekat u kojem učestvuje veliki broj kompanija“, podsetio je političar.
Šolc je takođe odbacio kritiku američke strane i niza istočnoevropskih zemalja.
„I druge zemlje, koje nas sada kritikuju, dobijaju gas iz Rusije i to ne u manjoj količini od Nemačke“, istakao je vicekancelar.
On je dodao da Nemačka ne zavisi od snabdevanja gasom iz cevovoda koji je u izgradnji.
„Naše isporuke su veoma diverzifikovane“, precizirao je on.
Problemi sa završetkom „Severnog toka 2“
Posle incidenta s ruskim blogerom i opozicionarom Aleksejem Navaljnim sve su jači glasovi u Nemačkoj, pa i u Evropi, koji traže obustavljanje projekta. Mnogi, pak, ukazuju i na posledice koje bi konkretno Nemačka i kompanije učesnice pretrpele zbog toga. Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da pitanje Navaljnog i projekat gasovoda treba posmatrati odvojeno.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je u ponedeljak da Vašington stvara koaliciju kako bi omela završetak izgradnje gasovoda „Severni tok 2“. On je rekao da Amerika smatra da projekat predstavlja rizik za Evropu jer postaje zavisna od ruskog gasa, a pretnja je i Ukrajini i sve to „duboko uznemirava mnoge Nemce“.