„Spoljnoobaveštajna služba Rusije primećuje veliku aktivnost nekih zapadnih zemalja u razvijanju takozvanog ‘slučaja Navaljni’. Sve je uočljivije da je jedan od glavnih ciljeva ove kampanje ‘Severni tok 2’“, rekao je Nariškin.
On je dodao da je zatvaranje „Severnog toka 2“ izuzetno važno za Vašington kako bi povećao isporuku prirodnog tečnog gasa u Evropu.
„Napori da se ova marštuta blokira pod maskom ‘kažnjavanja Rusije za Navaljnog’ predstavljaju tipičan primer nelojalne konkurencije za evropsko tržište gasa. Za Vašington je izuzetno važno da zatvori ovaj projekat koji dovodi u pitanje planove Bele kuće za povećanjem isporuka američkog gasa u Evropu“, objasnio je Nariškin.
Direktor spoljnoobaveštajne službe istakao je da su u tom kontekstu indikativni pozivi američkog predsednika Donalda Trampa Nemačkoj da se povuče iz „Severnog toka 2“, izjave državnog sekretara Majka Pompea o uključivanju gasovoda u novu verziju zakona o suprotstavljanju američkim protivnicima putem sankcija i pretnje nekoliko republikanskih senatora rukovodstvu nemačke luke Mukran.
U ponedeljak je američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio da Vašington stvara koaliciju koja bi omela završetak izgradnje gasovoda „Severni tok 2“. Amerika smatra da projekat predstavlja rizik za Evropu, jer postaje zavisna od ruskog gasa, a pretnja je i Ukrajini i sve to „duboko uznemirava mnoge Nemce“.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Gasovod će se protezati od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
Projekat „Severni tok 2“ realizuje kompanija „Nord strim 2 AG“ sa jedinim akcionarom – „Gaspromom“. Evropski partneri gasovoda su „Rojal dač šel“, OMV, „Anži“, „Uniper“ i „Vinteršal“, koji zajedno finansiraju 50 odsto projekta, odnosno do 950 miliona evra.
Ranije je nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da se pitanje „Severnog toka 2“ i slučaja Navaljnog moraju odvojeno posmatrati.
Pročitajte još: