„Ne planiramo da koristimo nikakve nasilne mehanizme za preuzimanje vlasti. Lukašenko ne silazi sa svoje funkcije, mi se nalazimo u stanju duboke političke i, što je danas najvažnije, ekonomske krize“, rekao je Latuško za „Prvi kanal“.
Latuško je dodao da je opozicija spremna da, u slučaju da Lukašenko ode sa vlasti, preuzme na sebe odgovornost za situaciju u zemlji.
Opozicionar je podsetio da Savet zbog toga u ovom trenutku razvija antikrizni plan za izlazak iz teške političke i ekonomske situacije.
„Odgovarajući akcioni program, program upravljanja, biće predstavljen u najskorije vreme“, dodao je on.
Predstavnici beloruske opozicije, koji se nisu slagali sa rezultatima predsedničkih izbora, formirali su Koordinacioni savet za tranzit vlasti. Državno tužilaštvo Belorusije pokrenulo je nakon toga krivični postupak zbog poziva za preuzimanje vlasti. Međutim, Savet tvrdi da su svi ciljevi i metode koje je pokrenuo legalni i zasnovani na ustavu zemlje.
Situacija u Belorusiji
Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.
Pročitajte još: