„Litvanija, Poljska i Rumunija odlučno podržavaju beloruski narod, slobodu, ljudska prava i demokratiju u Belorusiji. Pozivamo EU da pripremi paket podrške za buduću demokratsku Belorusiju i diprinese njenoj političkoj, ekonomskoj i socijalnoj transformaciji“, napisao je Nauseda na Tviteru.
🇱🇹, 🇵🇱, 🇷🇴 stand firmly with the people of #Belarus, strongly support freedom, #HumanRights & #Democracy in #Belarus. We call on #EU to prepare a support package for the future democratic #Belarus & contribute to its political, economic & societal transformation. @EUCouncil
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) September 21, 2020
Istovremeno, te zemlje su predložile Uniji da omogući Belorusiji bezvizni režim, pristup finansijskim institucijama i pomoć u pristupanju Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
„Smatramo da bi, podržavajući narod Belorusije, EU, kao velika svetska ekonomska sila, trebalo da pruži paket pomoći za demokratsku, ekonomsku transformaciju Belorusije“, navedeno je u saopštenju predsednika tri zemlje.
Takođe je predloženo da se u paket pomoći uključi „pristup finansijskim resursima za restrukturiranje i pokretanje liberalne ekonomije Belorusije, povećavanje prisustva i aktivnosti međunarodnih finansijskih institucija u reformi ekonomije i povećavanje investicija“.
„Pozivamo međunarodnu zajednicu da se pridruži EU i njenim državama-članicama u pripremi pozitivne agende za Belorusiju, zajedno sa paketom podrške političkih, ekonomskih i socijalnih transformacija u zemlji“, navedeno je u izjavi.
Lideri Poljske, Litvanije i Rumunije saopštili su da će poštovati svaku odluku beloruskog naroda, donetu zakonskim putem.
Protesti opozicije u Belorusiji
Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.
Pročitajte još:
- Kako se razvijala „beloruska revolucija“
- Belorusija zatvara granicu sa Poljskom, Litvanijom i Ukrajinom