„Poslednjih nedelja smo svedoci informativne kampanje u EU koja se brzo razvija, kako u zvaničnim krugovima, tako i u medijima, povodom incidenta u vezi s ruskim političkim aktivistom i blogerom Aleksejom Navaljnim 20. avgusta 2020. godine. Ne pretendujući da budemo stručnjaci za toksikologiju smatramo da je neophodno da skrenemo pažnju na mnoge nedoslednosti po tom pitanju“, navodi se u objavi misije.
Misija u prvom redu postavlja pitanje da li postoji neka osnova za pretpostavku da su ruske vlasti odlučile da „otruju“ Navaljnog uz primenu nervno-paralitičkog otrova iz grupe bojevih otrova „Novičok“ u polumilionskom ruskom gradu a zatim da učine sve kako bi ga spasile i pustile ga na lečenje u Nemačku, gde „Novičok“ može da bude identifikovan.
Drugo pitanje koje postavlja misija jeste šta je razlog da ruske vlasti navodno otruju Navaljnog, ako se uzme u obzir da je nivo njegove popularnosti u zemlji jedva dva odsto, prema anketi koju je u julu 2020. sprovela nezavisna nevladina organizacija „Levada centar“.
Postavlja se pitanje i zbog čega nemačka vlada do te mere ne želi da kompetentnim ruskim organima predoči rezultate toksikološke analize Navaljnog ili da ih javno objavi ako je Berlin siguran da je bloger otrovan.
‼️ We've been witnessing a rapidly growing information campaign in the #EU over an incident with a Russian political activist and blogger A.Navalny. We consider it necessary to draw your attention to multiple inconsistencies regarding this case ➡️ https://t.co/AOPyBhcXh6 pic.twitter.com/8CKuu5uQjD
— RussianMissionEU (@RusMission_EU) September 15, 2020
Zašto se tvrdi da je supstanca iz grupe „Novičok“ razvijena u Sovjetskom Savezu, a zatim u Rusiji, a pri tome se ignoriše činjenica da su tokom niza godina stručnjaci iz zapadnih zemalja i odgovarajućih centara NATO razvijali hemijska sredstva povezana s grupom „novičok“, pita dalje misija.
„Na primer, SAD su izdale više od 150 patenata za bojevu primenu pomenutih hemijskih sredstava“, navodi se u saopštenju.
Zbog čega su Navaljnog odmah po dolasku u Berlin u bolnicu „Šarite“ pratili policija i agenti specijalnih službi, kao i zbog čega su bile preduzete vanredne bezbednosne mere a bolnica pretvorena u utvrđenje sa visokim stepenom bezbednosti i pre otkrića supstance u telu pacijenta, pitaju se ruske diplomate.
„Znači li to da je Berlin znao nešto što nisu znali ni Moskva ni Omsk? Vredi pomenuti da je u bolnici u Omsku bilo sprovedeno više od 60 biohemijskih analiza, a nijedna nije pokazala nikakve znake trovanja“, navodi se u saopštenju.
Misija na kraju ističe da su tvrdnje da se nekakvi dokazi mogu predati Rusiji samo uz saglasnost pacijenta u suprotnosti sa mnogobrojnim izjavama na političkom nivou u Nemačkoj u trenucima kada se Navaljni još nalazio u komi.
Pročitajte još: