General Frenk Makenzi, koji je na čelu centralne komande američke vojske, uveren je da će ovo rešenje omogućiti da se pomogne iračkim partnerima u borbi protiv terorista Daeša kako bi se osigurao njihov trajni poraz.
Realizacija odluke bi trebalo da bude u septembru.
Podsetimo, parlament Iraka je 5. januara izglasao povlačenje stranih trupa iz države, kao i prekid saradnje sa pripadnicima međunarodne koalicije za borbu protiv terorističkih grupa. Takve mere su preduzete kao odgovor na ubistvo komandanta elitne jedinice iranske vojske — specijalnih snaga „Kuds“ — generala Kasema Sulejmanija i zamenika komandanta iračkih šiitskih ustaničkih snaga Abua Mahdija el Muhandisa, za koje su odgovorne Sjedinjene Američke Države. Vašington je smatrao da su Sulejmani i Muhandis bili uključeni u organizaciju napada na Ambasadu SAD u Bagdadu 31. decembra.
Iran je odgovorio udarima po iračkim bazama, gde su bili smešteni američki vojnici, ali u granatiranju niko nije povređen.
Ranije ove godine vojne baze u Iraku, u kojima su stacionirani američki vojnici, redovno su bile meta minobacačkih i raketnih napada. Takvi incidenti postali su učestali posle Sulejmanijevog ubistva.
Amerika je objavila nameru i da smanji broj vojnika i u Avganistanu sa 12.000 na 8.600. Povlačenje vojske iz ove dve zemlje deo je predizbornih obećanja predsednika Donalda Trampa.
Pročitajte još:
- Misija završena, vojska ostala: Uspesi i greške američke kampanje u Iraku
- Irak ima američko oružje, ali bi da se osloni na rusko — idealno za pustinju