„Ona ima status osumnjičene“, saopštila je Kazakova.
Na pitanje da ovo objasni, Kazakova je dodala da je Kolesnjikova osumnjičena u takozvanom „slučaju Koordinacionog saveta“ pokrenutom prema članu o pokušaju preuzimanja vlasti.
Za sada nije poznato koliko će Kolesnjikova biti zadržana.
Savet opozicije ima 75 članova, koji su izabrali sedmočlani prezidijum. Od prezidijuma je u Minsku sada na slobodi samo nobelovka Svetlana Aleksijevič.
U ponedeljak su pristalice Kolesnjikove saopštile da je njena porodica podnela prijavu policiji zbog njenog nestanka. U utorak je Državni pogranični komitet Belorusije izvestio da su predstavnici opozicionog saveta Belorusije Ivan Kravcov i Anton Rodnjenkov napustili teritoriju zemlje i otišli u Ukrajinu, a da je Kolesnjikova privedena na graničnom prelazu.
Situacija u Belorusiji
Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.
Predstavnici beloruske opozicije, koji se nisu slagali sa rezultatima predsedničkih izbora, formirali su Koordinacioni savet za tranzit vlasti. Državno tužilaštvo Belorusije pokrenulo je nakon toga krivični postupak zbog poziva za oduzimanje vlasti. Opozicioni savet tvrdi da su svi ciljevi i metode koje je pokrenulo legalni i zasnovani na ustavu zemlje.
Pročitajte još:
- Predstavnici Koordinacionog saveta izneli svoju verziju događaja s granice
- Beloruska opozicija traži pomoć EU za angažovanje advokata