„Dva opozicionara sada se nalaze na teritoriji Ukrajine na graničnom prelazu. Oni mogu slobodno da se kreću teritorijom Ukrajine – niko ih nije zadržavao“, precizirao je Geraščenko.
Prema njegovim rečima, informacija o pritvaranju Rodnjenkova i Kravcova je laž. Geraščenko je dodao da su Kolesnjikovu na teritoriji Belorusije privele beloruske specijalne službe, pošto nisu mogle da je proteraju iz zemlje.
Ranije su Kravcov, Rodnjenkov i članica Prezidijuma Koordinacionog saveta opozicije Marija Kolesnjikova pokušali automobilom da napuste Belorusiju i uđu u Ukrajinu. Prema navodima pograničnih službi, Kravcov i Rodnjenkov uspeli su da napuste teritoriju zemlje, a Kolesnjikova je zadržana zbog pretresa. Kasnije je Pogranična služba Belorusije saopštila da su Kravcov i Rodnjenkov zadržani na teritoriji Ukrajine. Beloruski Pogranični komitet naveo je i da Kravcov i Rodnjenkov imaju dozvolu boravka u Ukrajini.
Situacija u Belorusiji
Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.
Predstavnici beloruske opozicije, koji se nisu slagali sa rezultatima predsedničkih izbora, formirali su Koordinacioni savet za tranzit vlasti. Državno tužilaštvo Belorusije pokrenulo je nakon toga krivični postupak zbog poziva za oduzimanje vlasti. Opozicioni savet tvrdi da su svi ciljevi i metode koje je pokrenulo legalni i zasnovani na ustavu zemlje.