„Zainteresovani smo za istinu i ako se uverimo da se zaista radi o trovanju i da stanje Navaljnog nije povezano sa nekim drugim razlozima tražićemo da se u Rusiji pokrene krivični postupak. Nadamo se razumevanju i pozitivnom odgovoru“, navodi se u pismu.
Rošalj kaže da su u bolnicama u Omsku i Berlinu lekari došli do različitih zaključaka kada je reč o uzrocima stanja Navaljnog i da u lekarskoj zajednici postoje sumnje u nalaze istražitelja vojne laboratorije Bundesvera o postojanju otrova.
„Lekari treba da budu izvan politike i ako se pojave neki teški klinički slučajevi moramo ta teška pitanja da rešavamo među sobom u našem okruženju. Naše odluke moraju da budu uravnotežene i ne političari ne smeju da ih koriste bez dokaza“, istakao je on.
Kada se mišljenje lekara razilazi u našoj profesiji uobičajeno je da se organizuje konzilijum i zato predlažemo formiranje zajedničke komisije predstavnika dve komore, istakao je Rošalj.
On je naveo da su lekari bolnice u Omsku odmah nakon transporta Navaljnog u Nemačku bili spremni da nemačkim kolegama predoče sav materijal za zajedničku analizu.
Takođe je u pismu podsetio da su lekari, od momenta kada je Navaljni doveden u bolnicu u Omsku, učinili sve što je neophodno da bi mu stabilizovali stanje.
„Spasili su mu život. Na konsultacije su bili pozvani i stručnjaci iz drugih medicinskih ustanova Rusije. U skladu sa molbom rodbine bio je dozvoljen i pristup nemačkim lekarima, potom i njegov transport u Nemačku“, naveo je Rošalj.
Podsetimo, nemačka vlada je, pozivajući se na laboratoriju Bundesvera, saopštila da je bloger „otrovan“ supstancom iz grupe hemijskih bojnih otrova „novičok“.