Debate će se održati od 21. do 29. septembra. Prvi dan opštih rasprava 22. septembra otvoriće predsednik Brazila Žair Bolsonaru, zatim sledi govor američkog kolege Donalda Trampa. Nakon njih će se obratiti lideri Turske, Kine, Čilija i Kube.
Predsednik Rusije je na spisku pod brojem sedam. Na zasedanju će govoriti i predsednik Irana Hasan Rohani, kao i francuski lider Emanuel Makron.
Za 23. septembar je planirano obraćanje predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog i lidera Venecuele Nikolasa Madura.
Predsednik Libije i premijer Japana će održati govor 24. septembra.
Kako se očekuje, premijer Velike Britanije Boris Džonson će se obratiti 26. septembra. Što se tiče Belorusije, govor će održati šef diplomatije Vladimir Makej. Za isti dan je planirano i obraćanje zamenika premijera Sirije.
Spisak zasedanja je i dalje preliminarni. Tokom opštih rasprava treba da govore lideri 121. zemlje, zatim 54 šefa vlade, 16 šefova diplomatije, jedan zamenik premijera, jedan potpredsednik.
Za sada je samo američki lider Donald Tramp govorio da postoji mogućnost da lično učestvuje u zasedanju Generalne skupštine UN.
Ranije je aktuelni predsedavajući Generalne skupštine UN Tidžani Muhamed Bande predložio da se debate održe bez ličnog prisustva lidera. On ih je pozvao da snime video-obraćanja koja će se emitovati u sali Generalne skupštine, gde bi bilo prisutno najviše dvoje diplomata koji bi predstavljali svaku zemlju. Međutim, liderima nije zabranjeno da lično prisustvuju.
Podsetimo, Njujork, gde se nalazi sedište Generalne skupštine UN, u početku je bio centar pandemije virusa korona u SAD. U piku epidemije je umiralo više od 700 ljudi dnevno. Zbog takve epidemiološke situacije zasedanja Generalne skupštine UN se neće održati u uobičajenom formatu.
Pročitajte još: