Želimo da nastavimo dijalog sa Prištinom u okrilju Brisela, ali idemo u Vašington da razgovaramo o svim ekonomskim temama i verujem da možemo da postignemo dogovor o pitanjima koja su od značaja za obe strane, rekao je Vučić.
Dodao je da Srbija „ne prihvata jezik ucena“.
„Imali smo odličan razgovor sa Merkelovom, Lajčakom, domaćinima u Sloveniji. za jedan racionalan pristup dobili smo podršku od Merkelove. Razgovora i dijaloga nikada se nismo plašili i time pokazujemo svoju snagu“, rekao je Vučić.
Vučić je prokomentarisao i rezultate izbora u Crnoj Gori i rekao kako je „važno da se svest srpskog naroda podigla, a da je sve drugo na građanima Crne Gore“.
„Ne verujem u bilo kakvu nestabilnost i sukobe, opasne su izjave političara koji to najavljuju. Zadovoljan sam smirenom i racionalnom reakcijom Srbije. Crnoj Gori želim svu sreću, mi bliži od njih nemamo“, dodao je Vučić i poručio da „mir i stabilnost moramo da čuvamo“.
Predsednik Srbije rekao je i da je imao danas odličan telefonski razgovor sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, kao i da ga je ohrabrila pred put u Vašington i Brisel.
On je dodao da je „očigledno da se rađaju nova, drugačija viđenja situacije u Evropi“.
„Ja sam kao predstavnik relativno male zemlje bio uzdržan po tim pitanjima, ali sam ukazao na dvostruke aršine i licemerna rešenja, očekujući poštovanje EU, koje mi ukazujemo prema njoj, u želji da budemo deo EU što je moguće pre", rekao je Vučić posle panela na kojem je učestvovao sa više evropskih lidera.
On kaže da se na panelu mnogo toga moglo pročitati i između redova.
On je naveo da je bugarski premijer Bojko Borisov govorio sasvim iskreno o tome da nije postojalo solidarnosti u Evropi, što je, podseća Vučić, on govorio na početku pandemije virusa korona .
Vučić je podsetio da je premijer Češke Andrej Babiš na panelu rekao da bi Bugarsku, Rumuniju, Hrvatsku i Srbiju odmah trebalo primiti u Šengen, što bi, kako je rekao predsednik Srbije, za građane i privredu značilo mnogo, pre svega prekogranični promet bez ograničenja i zaradu ekonomije.
Dodao je i da je premijer Mađarske Viktor Orban sa puno poštovanja govorio o Srbiji i o važnosti ulaska Srbije u EU, i zbog bezbednosnog aspekta.
Predsednik Srbije izjavio je i da je na Bledu imao otvoren i iskren sastanak sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog između Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.
Vučić je rekao da je Lajčaku preneo koji su ciljevi Srbije, a to je, dodaje, pre svega ispunjavanje Briselskog sporazuma, odnosno formiranje Zajednice srpskih opština.
„Veoma poštujem što Lajčak govori o normalizaciji odnosa. Ta normalizacija odnosa je i pravno i politički drugačija od onoga što govori Priština i neki drugi“, rekao je Vučić.
Govorili su, dodaje, i o kompromisnom rešenju između Beograda i Prištine, kako doći do tog rešenja, kako da se Srbija izbori za svoje interese, kako Srbiju uvesti u EU i kako obezbediti građanima Srbije da budu uspešniji.
Vučić je naveo i da je čuo nove ideje za region.
„Prvi put sam slušao druge ideje koje se tiču regiona, ne samo odnosa Beograd-Priština, već i BiH. Očigledno mnoge zemlje ljudi smatraju da je vreme za različite vrste promena u Evropi, da je pandemija kovid 19 ubrzala promene, a mi moramo da gledamo kako da se u svemu tome pronađemo“, rekao je Vučić.