„Ozbiljno smo zabrinuti zbog situacije u Crnoj Gori uoči izbora za parlament 30. avgusta. Visoki zvaničnici zbog svojih političkih i izbornih interesa koriste čitav konfrontacioni arsenal i svesno jačaju napetost. Pri tome se ne zadržavaju na tome da napadaju svoje konkurente u zemlji, već ponovo agresivno igraju na antirusku kartu“, ističe se u saopštenju Ministarstva.
U saopštenju se navodi da Moskvu unapred bez dokaza optužuju da želi da utiče na sukob crnogorskih vlasti i Srpske pravoslavne crkve,za mešanje u izborni proces stavljajući se na stranu antivladinih snaga, pripisuju joj realizaciju „imperijalističkih ciljeva“na Balkanu.
„Sve su češće aluzije na ponavljanje scenarija iz 2016. godine kada je u Crnoj Gori podignuta histerija na temu ‘pokušaja državnog prevrata’ iza čega su navodno stajali neki ‘ruski agenti’ “, dodaju u Ministarstvu.
Ističe se da je aktuelnom crnogorskom rukovodstvu „prešlo u naviku da svaku put uoči važnih društveno-političkih događaja podstiču rusofobna raspoloženja, kategorički predstavljajući Rusiju kao neprijatelja na kojeg se, ako zatreba, sve može svaliti – u duhu zapadnih korporativnih smernica “, ističu u Moskvi.
Takav sebičan odnos prema bilateralnim odnosima dve zemlje, koji i bez toga nisu na najvišem nivou, u oštroj je suprotnosti sa signalima koji povremeno dolaze iz Podgorice o zainteresovanosti za normalizaciju odnosa.
„Za sada vidimo da se akumuliraju negativne stvari, stvara se neprijateljska atmosfera oko Rusa koji posećuju Crnu Goru i koje su vlasti te zemlje odnedavno ponovo počeli aktivno da pozivaju u svoja letovališta “, navodi se u saopštenju.