„Sjedinjene Američke Države ostaju pri svom dugoročnom stavu podrške suverenitetu i teritorijalnom integritetu Belorusije, kao i težnji beloruskog naroda da odabere svoje lidere i odabere svoj put, slobodan od spoljnog mešanja“, navodi se u Pompeovoj izjavi.
Državni sekretar je potvrdio da SAD podržavaju slobodne i pravedne izbore, ali smatra da predsednički izbori 9. avgusta „nisu ispunjavali ovaj standard“.
„I dalje smo duboko zabrinuti zbog ozbiljnih nepravilnosti na predsedničkim izborima 9. avgusta u Belorusiji i oštro osuđujemo nasilje izvršeno nad mirnim demonstrantima i novinarima, hapšenje opozicionih kandidata i mirnih demonstranata, blokiranje internet usluga u Belorusiji i loše postupanje sa pritvorenima. Pozivamo na hitno oslobađanje onih koji su nepravedno pritvoreni i na potragu za onima koji se vode kao nestali“, navodi se u izjavi.
On je dodao da SAD pozivaju beloruske vlasti da prihvate posredovanje OEBS-a u rešavanju unutrašnje političke krize.
„Pozivamo vladu Belorusije da prihvati predlog OEBS-a za uspostavljanje dijaloga i uključivanje u njega svih zainteresovanih strana. Podržavamo međunarodne napore za nezavisnu procenu izbornih kršenja u Belorusiji i kršenja ljudskih prava u situaciji oko izbora i posledičnog suzbijanja (protesta)“, ističe se u izjavi.
Ranije je niz evropskih zemalja predložilo da OEBS učestvuje u rešavanju situacije u Belorusiji.
Pompeo je, takođe, pozvao belorusku vladu na dijalog sa društvom, uključujući i preko Koordinacionog saveta koji je formirala opozicija, kako bi taj dijalog odražavao zahteve naroda radi budućnosti Belorusije i njenog uspeha.
Protesti u Belorusiji
U Belorusiji već više od nedelju dana traju masovni protesti protiv rezultata predsedničkih izbora na kojima je pobedio aktuelni šef države Aleksandar Lukašenko. Izbori su održani 9. avgusta. Prema rezultatima koje je utvrdila CIK, 80,1 odsto birača glasalo je za Lukašenka, a 10,12 odsto – za njegovog glavnog protivnika Svetlanu Tihanovsku.
Opozicija ne priznaje rezultate izbora i smatra da je pobedila Tihanovska. Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.
Pročitajte još: