„Smatramo da je ovo destabilišuća mera sa stanovišta međunarodne i regionalne bezbednosti. Nesumnjivo, pojava novog američkog raketnog oružja u ovom regionu ponovo bi izazvala opasan korak u trci u naoružanju“, naglasila je Zaharova.
Ona je navela da se mora uzeti u obzir da bi „takvo oružje stvorilo dodatne raketne rizike i za našu teritoriju, uključujući objekte od strateškog značaja, što bi zahtevalo preduzimanje neophodnih mera reagovanja“.
Ranije je specijalni izaslanik SAD za kontrolu oružja Maršal Bilingsli izjavio u intervjuu za japanski list „Nikej“ da Sjedinjene Američke Države planiraju da razgovaraju sa brojnim azijskim zemljama o načinima povećanja mera zaštite saveznika usled rastućih pretnji iz Kine, uključujući mogućnost razmeštanja raketa srednjeg i kratkog dometa na kopnu.
Sjedinjene Američke Države povukle su se 2019. godine iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, optužujući Rusiju da ga krši. Moskva je demantovala takve optužbe i bila spremna da demonstrira raketu koja je izazvala pitanja i razgovarati o toj temi, ali Sjedinjene Američke Države nisu pošle u susret i povukle se iz sporazuma jednostrano. Ministarstvo spoljnih poslova Rsije izjavilo je da Moskva nije protiv uključivanja drugih zemalja u raspravu sa Sjedinjenim Američkim Državama o pitanjima strateške stabilnosti.