Minule sedmice, posle 120 godina, delovi građevine su ponovo ugledali svetlost dana, odnosno stručnjaci su naišli na obrise petougaone turske kule, te još tri ostale – za topovske baterije.
Taj deo spoljašnjeg odbrambenog prstena je imao tri topovske kule na uglovima i ovu, četvrtu, ispred ulaza. Ona je bila prolazna i iz nje se išlo pravo na kapiju – objašnjava vršilac dužnosti direktora Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika Dejan Radovanović, navodeći da je istovremeno otkrivena i vodovodna linija od keramičkih cevi, najverovatnije takođe iz turskog doba, s obzirom na to da je bila postavljena ka hamamu u Tvrđavi, prenosi portal "Serbian tajms".
Arheolozi veruju da se grob Đurađa Brankovića nalazi baš na prostoru Smederevske tvrđave
Areheolozi sada, posle mašinskih, nastavljaju ručna iskopavanja na dubljim slojevima i nadaju se da će utvrditi ko je i kada napravio ovu vodovodnu liniju, kao i da će naići na zanimljive nalaze koji se vekovima kriju ispod zemlje.
Inače, prostor nekadašnjeg dvora despota Đurđa i Proklete Jerine – Mali grad – već je arheološki istražen, ali su ulaz u utvrđenje i Veliki grad poslednje srpske prestonica i dalje arheološka nepoznanica.
Na ovom prostoru od 11 hektara su obavljena tek delimična iskopavanja, a najvažnije dileme nisu razrešene jer arheolozi veruju u to da se na ovom prostoru nalaze ostaci Saborne crkve posvećene Blagoveštenju, koju je despot Đurađ podigao kao svoju zadužbinu.
U njoj su, po istorijskim podacima, pohranjene mošti jednog od apostola Hristovih, jevanđeliste Luke koje je Branković otkupio za 30.000 dukata, verujući da su poslednja zaštita i spas srpske despotovine. Mošti su kasnije prenete u Veneciju, ali tajna svetilišta u Smederevu do danas je ispod zemlje.
Druga velika misterija je grob Đurađa Brankovića. Iako ima i drugačijih mišljenja, mnogi arheolozi veruju da se on nalazi baš na prostoru Smederevske tvrđave, tačnije u ostacima velike mitropolitske crkve koja još nije otkrivena.
Pročitajte još: