„Možemo vam reći da su predsednik i premijer pod našom kontrolom“, rekao je anonimni oficir koji tvrdi da je vođa pobunjenika.
Oficir je dodao da su njih dvojica u pritvoru u predsednikovoj rezidenciji, u Bamaku. Međutim, drugi vojni zvaničnik rekao je da su Keita i Maiga bili u oklopnom vozilu na putu za bazu Kati.
Pobuna malajskih vojnih jedinica počela je ranije danas, a izvori Sputnjika su rekli da su pobunjenici uhapsili brojne ministre i visoke oficire. Smatra se da je pobuna povezana sa finansijskim pritužbama vojnika. Lokalni mediji su objavili da su za organizovanje pobune odgovorna četiri vojna zvaničnika.
Hundreds of people have gathered in independence square in Bamako to show their support to the mutineers. pic.twitter.com/wfmLZkZJq5
— Faytuks News 🔴 (@Faytuks) August 18, 2020
Očevici su za Sputnjik rekli da su i civili izlazili na ulice glavnog grada Bamaka, da se povremeno čuje pucnjava, dok su pobunjeni vojnici ispaljivali su upozoravajuće pucnje u pravcu predsednikove rezidencije.
„Masovne demonstracije održavaju se u glavnom gradu Bamako. Demonstranti zahtevaju ostavku predsednika Ibrahima Bubakar Keita. Pobunjenički vojnici šetaju ulicama i pozdravljaju gomilu demonstranata na Trgu nezavisnosti u centru grada“, rekla je jedna osoba.
Izvor ruskog ministarstva spoljnih poslova izjavio je za Sputnjik da Moskva „pomno prati događaje“ i proverava informaciju da su pobunjenici uhapsili predsednika.
Reported video of the cars escorting the #Mali|ian PM and President after they were arrested pic.twitter.com/Pp228htiYL
— Faytuks News 🔴 (@Faytuks) August 18, 2020
Portparol generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša rekao je da šef UN-a pomno prati situaciju i poziva građane Malija da sačuvaju demokratske institucije u zemlji.
Predsednik Francuske Emanuel Makron osudio je pobunu, a izvor blizak Makronu rekao je Rojtersu da je on razgovarao sa predsednikom Malija i čelnicima Obale Slonovače, Senegala i Nigera o situaciji u zemlji.