U ponedeljak 10. avgusta, oko 2.45 po lokalnom vremenu, metalni kabal postrojenja je pukao, provlačeći se kroz delove radara i praveći otvor dužine 30 metara, navodi se u saopštenju iz Univerzitet Centralna Florida. Kabal je zakačio je i nekoliko drugih kablova i platformi koje drže tanjir, zbog čega je na zemlju pao otpad i otežao tehničarima pristup, piše Lajv sajens.
#TodayAO users continue The Arecibo Galaxy Environment Survey (AGES) This Extragalactic observation investigates various galactic environments in hopes of identifying gaseous tidal features and isolated neutral gas clouds.#Spectroscopy #Astronomy #NSFfunded #NSFscience pic.twitter.com/QcZTACyJhm
— Arecibo Observatory (@NAICobservatory) May 20, 2020
„Imamo tim stručnjaka koji procenjuje situaciju“, naveo je direktor opservatorije Francisko Kordova. „Naš fokus je osiguranje bezbednosti našeg osoblja, zaštita objekata i opreme i vraćanje objekta u pune operacije što pre, tako da može da pomaže naučnicima širom sveta.“
„Aresibo“ je počeo sa radom 1963. godine sa dna prirodne jame u Portoriku. U vreme kada je završen, bio je najveći svetski teleskop sa jednim tanjirom, i protezao se u prečniku od 305 metara. Iako teleskop možda ne znate po imenu, znate ga po viđenju zahvaljujući filmu iz 1997. godine „Kontakt“. Glavni glumac tog filma je astronom koji radi na „Aresibu“, i nada se da će uspostaviti prvi kontakt sa vanzemaljskom inteligencijom.
Here you see the hanging bridge that connects the mountain near tower 12 to the platform. Back then that was the only way for our construction workers and operators to get to the platform. The first picture dates March 1963 and the recreation, December 2019. #TBT #beforeandnow pic.twitter.com/i57q4Pp8fT
— Arecibo Observatory (@NAICobservatory) April 16, 2020
Iako još uvek čekamo taj epski SMS od vanzemaljaca, „Aresibo“ je igrao centralnu ulogu u potrazi za vanzemaljskom inteligencijom (SETI) sedamdesetih godina prošlog veka. Astronomi su 1974. koristili radio-teleskop za prenos binarnog koda prema gustom skupu zvezda udaljenom 25.000 svetlosnih godina, nadajući se da će poruku možda pokupiti druga tehnološki napredna civilizacija. To se nije desilo.
Eksperimenti SETI ostali su ključni deo agende opservatorije - a isto tako i planetarne odbrane. „Aresibov“ planetarni radarski projekat, deo NASA programa za planetarnu odbranu, odgovoran je za otkrivanje i proučavanje objekata blizu zemlje, poput asteroida, koji bi mogli predstavljati opasnost za našu planetu.
#TodayAO is greatful for its staff, still hard at work. A big thanks to our security, maintenance, IT, facilities and management departments for everything they've done to keep AO afloat during these times. #nsfscience #COVID19 #StayHome pic.twitter.com/01zB9Rg980
— Arecibo Observatory (@NAICobservatory) April 8, 2020
Taj projekat je zajedno sa svim ostalim „Aresibovim“ projektima obustavljen zbog oštećenja. Ali „Aresibo“ se oporavljao od štete i ranije, uključujući zemljotrese i uragan Mariju, a ova nesreća, nadamo se, neće biti izuzetak. Ipak, bilo bi grozno da vanzemaljci baš sad konačno uzvrate na naš poziv.