„Fokusirali smo se na završetak projekta gasovoda ‘Severni tok 2’. Naravno, uzeli smo u obzir i neviđeni pritisak sankcijama koji vrše Sjedinjene Američke Države. Cenimo stav Berlina, principijelan stav kao podršku ovoj isključivo komercijalnoj inicijativi, koja će pomoći diverzifikaciji puteva isporuka prirodnog gasa i ojačati energetsku bezbednost Evrope na osnovu procena koje bude dala sama Evropa i evropske zemlje, a ne na osnovu procena koje se daju preko okena“, rekao je Lavrov na konferenciji za štampu posle razgovora sa nemačkim ministrom.
Problemi sa završetkom gasovoda
Ranije je nemačka kompanija „Uniper“, jedan od evropskih partnera „Severnog toka 2“, saopštila je da smatra da postoji mogućnost da bi projekat izgradnje gasovoda, zbog očekivanih novih američkih sankcija, mogao da bude odložen ili da se uopšte ne završi.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
Podsetimo, američki Stejt department uključio je „Severni tok 2“ i „Turski tok“ u projekte kojima mogu biti uvedene sankcije. Prema rečima američkog državnog sekretara Majka Pompea, projektima će biti uvedene ograničavajuće mere koje su predviđene Zakonom o borbi protiv američkih protivnika putem sankcija.