Oktaj je za list „Haberturk“ izjavio da Makrona ne treba uzimati za ozbiljno.
„Makron je razmaženo dete regiona. Postoje i odrasla deca koja pokušavaju da se pokažu. Makron je jedan od njih. Turska je ozbiljna, zrela i razumna zemlja od akcije u međunarodnim odnosima, koja neće reagovati na takvo ponašanje. Ne nameravamo da definišemo našu spoljnu politiku obazirući se na Makrona“.
Sa druge strane, Mevlut Čavušoglu je kritikovao i postupke Francuske.
„To je zapravo odraz francuske politike destabilizacije u ovom regionu. Francuska uvek te teritorije doživljava kao platformu za konkurenciju. Mi razmišljamo drugačije. Neka svi pomognu na neki način, a mi ćemo takođe pomoći. Makronov dolazak (u Liban) i njegova retorika predstavljaju odraz kolonijalne prošlosti Francuske“, istakao je Čavušoglu.
Predsednik Francuske Emanuel Makron posetio je Bejrut nekoliko dana nakon eksplozije i tada obećao da će organizovati konferenciju za prikupljanje finansijskih sredstava, prehrambenih proizvoda, lekova i drugih potrepština za nastradale u eksploziji.
Tokom svoje posete Libanu Makron je dao kontroverzne izjave o naporima Turske da pomogne razorenom Bejrutu. Makron je rekao da, ukolilko Francuska ne bude igrala svoju ulogu „sile koja veruje u multilateralizam i veruje u interese libanskog naroda, onda bi mogle da se umešaju druge sile, bilo da je to Iran, Saudijska Arabija ili Turska“.
Francuska, koja je nekada bila značajan igrač na Bliskom istoku i Severnoj Africi, postepeno je izgubila svoj uticaj kada su njene bivše kolonije proglasile nezavisnost. Nasuprot tome, Turska raste kao bitan igrač u regionu.
Francuski predsednik je tokom posete razorenom Bejrutu tešio uznemirenu gomilu naroda, obećao da će obnoviti grad i izjavio da je eksplozija probila srce Francuske.
„Francuska nikada neće napustiti Liban“, izjavio je tada francuski predsednik.
Razorna eksplozija dogodila se u Bejrutu 4. avgusta u blizini pomorske luke nedaleko od baze libanske mornarice. Poginulo je 158 ljudi, a šest hiljada je povređeno. Udarni talas uništio je i oštetio na desetine kuća, automobila, a u mnogim četvrtima grada razbijena su prozorska stakla.
Prema podacima lokalnih vlasti, uzrok eksplozije je detonacija 2.750 tona amonijum nitrata (šalitre) koja je bila uskladištena u luci nakon što je zaplenjena 2014. godine.