„Dopuštam mogućnost da je izvedena vazdušna operacija i napad na luku u Bejrutu i da je to dovelo do stravične eksplozije, i nema ničeg čudnog u tome što libanska vojska to nije registrovala. Libansko nebo je kao ‘svratište’, istinsku vojsku nemaju, ne kontrolišu svoj vazdušni prostor. Tačno je i da nemaju kompaktan radarski sistem, ni udarna sredstva PVO da obore avione koji bi povredili njihov vazdušni prostor“, objašnjava Ivašov.
On dodaje i da spoljne sile u regionu pokušavaju da smene rukovodstvo Libana i da je za to „više od drugih zainteresovan Izrael“.
„Bio sam jednom prilikom u Libanu i jedna situacija je u pravom svetlu pokazala stanje sistema PVO u toj zemlji. U vili premijera Saada Haririja su vođeni pregovori i u jednom trenutku iznad glava su nam proleteli borbeni avioni. Na pitanje čiji su to avioni, jer ih Liban nema, drugi čovek u zemlji je pozvao nekog telefonom i nešto kasnije su mu javili da su to, najverovatnije, bile izraelske letelice“, naveo je on.
Ranije danas predsednik Libana Mišel Aun nije isključio mogućnost da je spoljni faktor umešan u eksploziju koja se dogodila u Bejrutu, prenela libanska televizija MTV.
„Uzrok eksplozije još nije utvrđen, ali postoji mogućnost umešanosti spoljnih snaga korišćenjem rakete ili bombe, ili sprovođenjem nekih drugih aktivnosti“, rekao je Aun.
Eksplozija u Bejrutu
U blizini luke u Bejrutu, najnaseljenijem delu glavnog grada Libana, u utorak su odjeknule dve snažne eksplozije koje su ostavile grad razorenim, a stanovnike zatečenim. Udarni talas eksplozije uništio je i oštetio na desetine kuća, automobila, a u mnogim četvrtima prestonice popucala su prozorska stakla.
Vlasti su saopštile da je eksploziju izazvala detonacija 2.700 tona amonijum-nitrata, koji se nalazio u skladištu nakon što je 2015. godine zaplenjen na carini.
Prema pisanju bejrutskih medija, tokom eksplozije u Bejrutu poginulo je 149 osoba, dok je oko 5.000 ljudi povređeno.
Pročitajte još: